Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
11. 7. 2012 v rubrice Architektura

Město Kotturpuram v Indii nasadilo vysokou laťku pro moderní stavitelství v Asii. Budova veřejné knihovny, nesoucí jméno indického premiéra jiho-indického státu Tamil Nadu, C.N Annaduraie, je historicky první indickou stavbou se zlatou certifikací LEED, a také je největší veřejnou knihovnou. Nejen v rámci indického subkontinentu, ale v celé Asii.

Indie může být hrdá - největší knihovna v celé  Asii a současně ekologicky šetrná budova stojí v provincii Tamil Nadu. Zdroj: crn.co.in

Indie může být hrdá – největší knihovna v celé Asii a současně ekologicky šetrná budova stojí v provincii Tamil Nadu. Zdroj: crn.co.in

Netradičně strukturovaná stavba, po obvodu, práce s přirozeným světlem v kontrastu se stinnými kavernovitými prostory a ekologické stavební materiály na bázi nízko-emisního betonu.

To vše jsou významné prvky, které ovlivnily zařazení knihovny do seznamu staveb, jež vynikají v oblasti energetiky a designu šetrnému vůči životnímu prostředí.

Do svých útrob pojme až tisícovku čtenářů a především 1,5 milionu svazků knih skladovaných ve speciálním archivu. Všechny vnitřní prostory, včetně „odpočinkové“ kavárny a studoven, jsou vybaveny úsporným LED .

Za architektonickým návrhem stojí C.R. Naravana Rao, který připouští, že „udržitelnost a ekologické principy měl při tvorbě návrhu neustále na srdci“.

Navrhovat eko-budovu s takovými rozměry ale nebylo nic snadného. Devět pater má dohromady plochu 28 000 metrů čtverečních, zahrnuje obrovské auditorium, sklady knih, archiv a dětské oddělení. Přímou součástí budovy jsou také dva velké konferenční sály, které mohou v budoucnu hostit nejrůznější akce.

Údajně více než 60 % veškerých stavebních materiálů pochází z blízkého okolí a lze je považovat za recyklovatelné. Zrovna tak byl kladen důraz na systém recyklace odpadní vody a její opětovné využití pro systém závlah. Počítalo se i se zelení, která má vytvářet „tepelné štíty“ na Slunci exponovaných plochách.

http://architecture.in.saint-gobain-glass.com
 Radomír Dohnal
Diskuse
  1. hariprasad:

    https://www.google.com/search?q=pictures+Anna+Centenary+library&hl=cs&client=ubuntu&hs=wci&channel=fs&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Lm8BUPnEIoXEsgaxx5GEBg&ved=0CHIQsAQ&biw=1254&bih=748

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz