U.S. Green Building Council – místo, kde vymýšlejí LEED

U.S. Green Building CouncilŠetrné budovy se staly tématem prakticky po celém světě. Jedním ze standardů, podle kterých se určuje stupeň šetrnosti úsporných budov je LEED neboli „Leadership in Energy and Environmental Design“. Tento systém vytvořila americká nezisková organizace U.S. Green Building Council (USGBC) v roce 1998. Centrála této neziskové obchodní organizace je ve Washingtonu a magazín Ekologické bydlení měl aktuálně možnost ji navštívit.

USGBC obývá dvě patra jedné z mnoha kancelářských budov ve Washingtonu. Jakmile vstoupíte do dveří organizace, dýchne na vás příjemně otevřená atmosféra, kterou vytváří jak rozměrný prostor, tak i přírodní materiály kterými jsou kanceláře vybaveny. USGBC je sice nezisková organizace, nicméně díky popularitě LEED se podle slov Nicolette Muellerové, naší průvodkyně, snaží v poslední době získat více „corporate feeling“ – tedy vypadat jako skutečná firma.

U.S. Green Building Council
Cory Enck v popředí, ředitel vývoje LEED, hovoří o nové verzi 4, foto: Michal Bartoš, ředitel centra Sluňákov

Kanceláře USGBC jsou navrženy podle standardů LEED Platinum, šetří světlem, energií, vodou a vlastně vším, čím se v budovách běžně plýtvá. Zdaleka ale nešetří na lidech. Zaměstnanci jsou především mladí zapálení profesionálové, kteří mají v rámci kanceláří USGBC možnost odpočinku i zábavy. Také samotné pracovní prostředí působí příjemně – radost tam chodit pracovat.

Dostali jsme možnost krátce pohovořit s Cory Enckem, ředitelem vývoje samotného hodnotícího systému LEED. V zajímavé prezentaci nám mimo jiné nastínil, že podle jejich propočtů bude mít trh se zelenými budovami v roce 2010 hodnotu 60 mld. dolarů (jen ve Spojených státech). Prozradil nám také, že nová verze LEED (aktuální je 3, chystá se 4 na rok 2012) se bude daleko více zaměřovat také na napojení budovy do dopravního systému – hodnocení tohoto prvku zůstává prozatím ve třetí revizi pravidel relativně nedotčeno. Dále se zaměří také na recyklaci pevného odpadu a další, dosud opomíjená hlediska. Například skutečnost, že spotřeba energie nebude udávána cenami (protože ty se napříč státy liší), ale jednotkami spotřeby.

Není bez zajímavosti, že v České republice nedávno vznikl taktéž Green Building Council. Americká centrála totiž postupně ve světě zakládá své sesterské organizace. Problém je, že zatímco pokud se chcete stát certifikovaným profesionálem nebo třeba členem té americké, zaplatíte relativně malý poplatek podle velikosti firmy. Chcete-li se stát členem českého GBC, musíte si připravit poměrně horentní sumy. Americká USGBC proti tomu nabízí velmi snadno (i přes web) přístupné vzdělávací programy, které stavařům či architektům, případně i dalším zájemcům umožňují získat různé úrovně certifikace vztahující se k LEED a případně i možné práci auditora.

Další informace o LEED můžete najít v podobném článku na serveru Biom.cz.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *