Finsko chce zkrotit energii oceánů

energie vln - WaveRollerPřed patnácti lety, kolem roku 1993, se finský potápěč Rauno Koivusaari málem nikdy nevynořil ze dna Baltského moře. Při průzkumu vodního vraku jej jen těsně minula obrovská lodní vrata, která díky podmořským proudům „vlála“ sem a tam. Právě tehdy Rauno přišel na svůj jedinečný nápad pro další obnovitelný zdroj energie.

Během dalších let pak svou ideu přetvářel v praxi. Založil společnost AW Energy, která je dnes lídrem celého konsorcia společností zabývajících se využitím energie vln. Bosch-Rexroth, ABB, Eneolica a Wave Energy Centre, ti všichni jsou sponzorováni . I díky ní mohl Rauno navrhnout prototyp zařízení nazvaného WaveRoller.
energie vln - WaveRoller
V podstatě nejde o nic jiného než o obrovský ocelový plát, který je volně připevněn k mořskému dnu. K němu je pak připojeno hydraulické zařízení. Vlivem mořského proudění a se plát pomalu komíhá sem a tam, a tak vyrábí elektřinu.

Společnosti AW Energy se aktuálně podařilo z fondů EU získat dotaci asi 3 mil. euro na praktické testování zařízení WaveRoller na pobřeží . Prozatím půjde o malý prototyp, nicméně předpokládá se, že jedno WaveRoller zařízení o hmotnosti 20 tun by mohlo vyrobit až 300 kW. Při zapojení tří takových vedle sebe by to pak byl 1 MW.

Výhodou WaveRolleru je odlonost proti tzv. NIMBY neboli „Not in my backyard“ („Ne na mém dvorku“) efektu. Ten spočívá v tom, že lidé jsou sice možná ochotni podpořit obnovitelné zdroje energie, ale nikoliv ve svém okolí. Aneb „postavte to, ale nechci to mít na dohled“. WaveRoller má výhodu v tom, že je nejen snadno vyrobitelný v sériové výrobě, mechanicky spolehlivý a odolný, a navíc je pod vodou, takže není vidět. A co není vidět, na to je těžší si stěžovat.

AW Energy, bluelivingideas

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *