V New Yorku vyrostl platinový LEED mrakodrap

Nový mrakodrap nese název Bank of America Tower a najdete ho na adrese 1 Bryant Park. Jde o druhou nejvyšší budovu New Yorku a údajně i jedinou kancelářskou stavbu ve Spojených státech, která se může pochlubit plaketkou LEED Platinum. Jenže právě na certifikaci LEED se v poslední době i v USA snáší kritika. pokračování…mrakodrapy New York Bank of America Tower

Slavnostního otevření mrakodrapu se zúčastnil mimo jiné také Al Gore. Známý bojovník proti globálnímu oteplování by ale dozajista jen s nechutí četl nejnovější články New York Times o tom, jak je certifikace LEED, kterou v USA i v některých dalších zemích světa (včetně České republiky) vydává tzv. Green Building Council, tedy rada pro šetrné budovy, v některých případech zavádějící.

Americká posedlost nálepkami a štítky se totiž v LEED dokonale odráží. V podstatě nejde o nic jiného než úhlednou a draze zaplacenou plaketku za to, že např. budete mít na střeše zahrádku, poblíž se bude nacházet zastávka veřejné dopravy, nebo při stavbě využijete ekologické materiály.

Jenže mnohem důležitější než tato kritéra jsou údaje o tom kolik budova spotřebuje energie a vody během doby své životnosti. Toto LEED také zohledňuje, ale podkladem jsou často velmi idealistické modely, které pak v praxi zdaleka neodpovídají skutečnosti. Jinými slovy, po pěti letech od otevření se budova oblepená LEED certifikací může stát nezřízeným žroutem energie – a přesto si certifikát LEED zachovat.

Co se týká nového mrakodrapu Bank of America Tower za dvě miliardy dolarů, jeho konstrukce z oceli byla vyrobena z 87% z recyklovaného materiálu, beton pak z 45%. Budova obsahuje 4,6MW kogenerační jednotku a zařízení pro zachytávání dešťové vody. Využívá se také přirozeného osvětlení pro snížení spotřeby elektřiny. Ročně se ušetří až 30 mil. litrů vody díky využití suchých toalet a recyklaci vody z umyvadel.

Kritici LEED navrhují, aby agentura zodpovědná za její vydávání prováděla v budovách pravidelné kontroly které zajistí, že podmínky, za kterých certifikaci získaly, byly i nadále dodržovány – a certifikát tak skutečně plnil svůj účel. V současné době je LEED více než čímkoliv jiným pouhým marketingovým nástrojem, který vytváří u veřejnosti lepší dojem a umožňuje developerům říct si za nájem v takových budovách vyšší ceny.

zdroj: New York Times, New York Times, inhabitat, scientificamerican

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *