Šetrné budovy jako ptačí pasti?

Pod pojmem „zelené“ budovy, stavby ekologické a šetrné k životnímu prostředí, si obvykle představíme efektivní moderní konstrukci, která jako by vypadla z vědeckofantastického snímku o třetím tisíciletí. Smutnou pravdou je ale podle článku uveřejněném serveru NY Times, že právě ty energeticky nejúspornější budovy jsou pravděpodobně těmi největšími zabijáky ptáků.

Ekologicky šetrné budovy musí nově počítat také s ochranou ptáků, foto: sxc.hu/hbrinkman
Ekologicky šetrné budovy musí nově počítat také s ochranou ptáků, foto: sxc.hu/hbrinkman

Ekologické stavitelství má podle závěru studie Sněmu stavitelů zelených budov (United States Green Building Council, US GBC) v USA na svědomí život více jak miliardu jedinců drobných zpěvných ptáků. Ekologická certifikace budovy LEED proto nyní nově zavádí i hodnocení budov z hlediska bezpečnosti městského ptactva.

Skleněné tabule, umístěné na nejvíce slunných částech budovy jsou jistě správným nápadem z architektonického hlediska, pro ptačí oko jsou však průhledné, neviditelné. Nikoli však průletné, jak se velké množství ptáků brzo přesvědčí.

Navíc efektivní zapojení budovy do zeleného konceptu počítá často s výsadbou zeleně. Parky a parčíky, vysuté zelené terasy a střešní zahrady, to všechno jsou aspekty, které činí smrtící stavbu pro ptáky ještě přitažlivější.

Velká města, například Chicago nebo San Francisko, už svoje bezpečnostní směrnice pro řadové budovy mají, ale teprve nyní se o ptáky a jejich osud začíná starat i certifikační program LEED, který oceňuje realizace budov energeticky úsporných a šetrných k životnímu prostředí.

Díky kampani Americké společnosti pro ochranu ptactva (ABC), bylo do schvalování „zelených“ budov LEED zaveden i požadavek na úpravu vnější fasády, tak aby nelákala městské opeřence.

Budovy nově nemají po celé své výšce odrážet oblohu, mají splňovat požadavek na bezpečnostní osvětlení v denní i noční době, a zároveň se má v kritických místech užít reflexní nebo neprůhledný materiál, aby ptáci odlišili oblačné prostory od skleněné stěny.

Christine Shepherdová, mluvčí ABC, k tomu dodává: „Jsem ráda, že se nám podařilo přitáhnout mezinárodní pozornost k tomuhle problému.“ V současné době splňovalo požadavky certifikace LEED na 42 000 komerčních budov. Uvidíme, kolik z nich se stane podle nových parametrů bezpečnými pro ptáky.

Jeden myslel na “Šetrné budovy jako ptačí pasti?

  • 7. 11. 2011 (9.35)
    Trvalý odkaz

    Ta zelen je este ako tak pochopitelna, ale spajat toto s udrzatelnymi stavbami? Cize ked postavim klasicky mrakodrap aky sa dnes robi s presklennymi plochami a vykaslem sa na cely LEED a certifikaciu, uz mi vtactvo bude ukradnute?

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *