ČVUT postaví centrum energeticky efektivních budov
Podle informací deníku E15.cz vybuduje České vysoké učení technické v Kladně nové Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB). Půjde vlastně o laboratoř pro pasivní a nízkoenergetické domy a jiné šetrné technologie z oblasti stavebnictví.
Projekt souboru kancelářských budov Office Islands získal průkaz energetické náročnosti budov „A“, jde tedy o nízkoenergetické kanceláře, které získaly taktéž certifikaci LEED
Hlavním cílem centra je produkovat znalosti v oblasti energetické efektivity budov a zavádění těchto poznatků do praxe formou úzké spolupráce s průmyslem a veřejnou správou. Centrum nabídne výzkumné a vzdělávací programy, které připraví studenty pro praxi a získanými poznatky podpoří konkurenceschopnost regionálních malých a středních podniků.
Oblast šetrných budov se v České republice poměrně rychle kultivuje. V posledních několika letech vznikla například Česká rada pro šetrné budovy, což je de-facto odnož původní americké organzace Green Building Council.
Česká rada pro šetrné budovy bude sídlit v Hubu
Postupně také vzniká čím dál tím více šetrných staveb, ať už kanceláří, rodinných nebo bytových domů. Problémem je nejednotná standardizace a metodika měření a následně problémová certifikace. Právě na to se má nový komplex ČVUT zaměřit.
„Akademikové si od nového centra slibují lepší možnosti zapojení do odborných evropských projektů, jako je například Joint Technology Initiave on Energy Efficient Buildings, který vychází z cílů Evropské unie omezit emise oxidu uhličitého.“
Samotná nová „laboratoř“ bude z větší části postavena ze dřeva. Pro vytápění mají být využity alternativní technologie, zřejmě např. tepelná čerpadla nebo peletky. Kromě toho budova využije také solární ohřev vody, možná také solární panely pro výrobu elektřiny, a popínavou zeleň.
Každopádně bude nová laboratoř velkým přínosem pro Českou republiku, která se tak svými výzkumními kapacitami zařadí po bok svých západních sousedů. UCEEB bude tematicky rozděleno do šesti výzkumných okruhů, zahrnujících snížení energetické náročnosti budov, efektivní využití obnovitelných zdrojů, systémy inteligentního řízení, kvalitu vnitřního prostředí a environmentální souvislosti.