Projekt DESERTEC startuje

Před třemi lety byl poprvé nastíněn záměr postavit obří solární elektrárny na Sahaře. Projekt dostal jméno DESERTEC a měl energeticky propojit africkou Saharu s Evropou. Pro někoho odvážná myšlenka dostává konkrétní obrysy. Na příští rok je přichystána výstavba první obří koncentrační solární elektrárny s výkonem 500 MW, která bude tvořit pomyslný první stavební kámen projektu DESERTEC. První stavební výkop se uskuteční příští rok v Maroku. Výstavba elektrárny přijde na 2,8 miliard dolarů.

Vize koncentrační solární elektrárny na Sahaře
Vize koncentrační solární elektrárny na Sahaře

Finanční náklady celého projektu DESERTEC se odhadují na 500 miliard dolarů. Pokud půjde vše podle plánu, budou solární elektrárny na Sahaře pokrývat 15-20 % spotřeby elektrické energie Evropy. Nebude to ale hned. Cílového stavu se má dosáhnout kolem roku 2050.

Projekt DESERTEC v posledních měsících získal podporu od nejvýznamnějších evropských bank, institucí a technologických firem. Zmiňme například DESERTEC Foundation, Deutsche Bank, HSH Nordbank a dalších. Zdá se, že politická vůle je nyní i podpořena finančně, takže nic nebrání ve spuštění projektu DESERTEC.

Výstavba první solární elektrárny bude rozdělena do dvou etap. V první etapě se profinancuje 822 miliónů dolarů a postaví se zdroj o výkonu 150 MW. Stavba elektrárny bude probíhat 2-4 roky, kdy dosáhne cílového výkonu 500 MW.

Jak bylo řečeno v úvodu, půjde o tzv. typ koncentrační solární elektrárny, kdy obří zrcadla budou koncentrovat sluneční paprsky do trubkového absorbéru.

Zde bude kolovat nosné médium, které se bude slunečními parsky zahřívat. Ohřáté médium pak předá svou tepelnou energii vodě, ta přeměněná na páru bude roztáčet generátory elektrické energie.

Pozemské pouště jsou obrovským potencionálním zdrojem elektrické energie. Pouště za 6 hodin přijmou takové množství sluneční energie, která by stačila na celoroční pokrytí energetických potřeb celé planety!

Vezměme si příkladem Evropu a Saharu. Pokud pokryjeme pouze 0,3 % plochy Sahary solárními panely, vyřešíme navždy hlad Evropy po elektrické energii.

Inhabitat

13 komentářů: „Projekt DESERTEC startuje

 • 19. 8. 2012 (19.05)
  Trvalý odkaz

  Efektyvnejsi by bylo postavit za to v evrope jaderne elektrarny kombinovane s jadernymi vytopnami, energie by se nemusela dovazet vprodukovala by se bliz k mistu spotreby snizili by se ztraty pri prenosu na velke vzdalenosti, zamestnalo by se vice kvalifikovanych lidi v evrope, neposilali by se penize nestabilnim statum v africe.

  Reagovat
 • 8. 6. 2012 (9.33)
  Trvalý odkaz

  Pre Richelieu. Šialené to je dnes, ale šialené bolo pred 50 rokmi mnoho vecí, čo sa dnes bežne používa. Napríklad PC a internet. Táto vízia viacerých slnečných elektrární po celej planéte prepojených do jednej siete je podľa mňa v budúcnosti úplne reálna. Akurát by som si tipol, že najskôr sa prepojí sieť Európska so sieťou z Afrikej Sahary, tá sa potom prepojí so sieťou slnečných elektrární v Ázii a tým vznikne prepojenie Euroázia a Afrika. Potom sa pripojí Amerika, čím bude môcť byť v sieti 24 hodín denne slnečná energia. Na Austráliu sa predpokladám nebude nikto viazať a preto bude tvoriť len také doplnkové kapacity tejto siete.

  Reagovat
 • 21. 11. 2011 (15.27)
  Trvalý odkaz

  Aby to fungovalo bylo by treba postavit tri poustni elktrarny.
  Jedna na sahare, druha v australii a treti v mohavske pousti v USA. Pres celou planetu natahnout obroske jednosmerne vedeni.
  Pokud bude na sahare tma tak v USA bude slunce a tudis bude dodavat proud pro cele USA a celou evropu a naopak kdyz bude v USA tma tak energii doda sahara. Australie by byla neco jako vyvazovani v dobe kdy je prechod mezi dnem a noci pokud by to bylo treba.

  Ale myslim ze tohle uz je silene az dost.

  Reagovat
 • 8. 11. 2011 (17.00)
  Trvalý odkaz

  for petulkabob: Máte naprostou pravdu. Také jsem už zhnusen amatérskými články, které naprosto devastují náš krásný český jazyk. Navrhuji, abyste vytvořil vlastní magazín, ve kterém nás svou vytříbenou češtinou a neomezenými technickými znalostmi budete informovat o zajímavých novinkách. Tak vzhůru do toho!

  Reagovat
 • 8. 11. 2011 (16.25)
  Trvalý odkaz

  pro Richelieu: Nemůžete porovnávat podmínky v ČR a na Sahaře. Doba slunečního svitu je na Sahaře 4x delší než v ČR a intenzita slunečního záření 2,5x větší. Slunce na Sahaře tedy svítí průměrně 4000h/rok s intenzitou 2,5-3kW/m2. Solární elektrárny vyrobí ročně na Sahaře mnohonásobně více energie než v ČR.

  Reagovat
 • 8. 11. 2011 (16.22)
  Trvalý odkaz

  pro Daniel. To by bylo nádherné, ale bohužel je to jen na rok. :) Každopádně dík za upozornění. Nejasnost byla opravena.

  Reagovat
 • 8. 11. 2011 (14.06)
  Trvalý odkaz

  Ibaže na Sahare je toho slnka podstatne viac ako v ČR a preto postaviť elektrárne tam a priviesť elektrinu z nich pomocou nízkostratových vedení do Európy sa mi zdá lepšie ako pokrývať všetky strechy solárnymi panelmi, ktoré by potom mohli pri premenlivom počasí spôsobovať nestabilitu siete. Samozrejme že ten projekt má aj svoje nedostatky, ale momentálne nevidím nič lepšie, čo by pomohlo znížiť emisie z výroby elektriny v takejto mierke.

  Reagovat
 • 8. 11. 2011 (11.39)
  Trvalý odkaz

  Zase dalsi tunel na penize.
  Pokud muzu tak to trochu rozvedu a predem se vsem omlouvam.

  Jedna domaci sol.el. do 4kwp v CR stoji zhruba 272 000 Czk to je 11000 eur
  Projekt desertecu bude stat 500 mld USD
  500mld del. 11000 je 33 091 000 domacich sol.el.
  33091000 x 4kwp= 132.3 Gwp
  Mnoho pracovni prilezitosti a…
  Ja somozrejmne netusim kolik je domu v EU kde vsude by se to dalo nainstalovat ale potencial bude urcite daleko vetsi.
  Jen CR ma neco pres 2 mil domu takze bychom byli jenom kapka v tom rozpoctu 500mld USD.

  Z tohodle pohledu my pripada desertec jako dalsi ulet.

  Reagovat
 • 8. 11. 2011 (10.02)
  Trvalý odkaz

  Slovo „potencionální“ je sice poněkud „exotičtějším“ tvarem, ještě větším prohřeškem proti mateřštině je však dost možná váš text bez diakritiky.

  Reagovat
 • 8. 11. 2011 (9.47)
  Trvalý odkaz

  Pan Grohmann asi myslel jen integral od nuly do +nekonecna :-)

  Tak to vypada, kdyz o vede nebo technice pisou lide, kteri o tom nemaji ani minimalni zakladni znalosti.

  Btw – takovych perel uz autor tohoto clanku vyprodukoval velmi slusne mnozstvi.

  Reagovat
 • 7. 11. 2011 (21.14)
  Trvalý odkaz

  Pouště za 6 hodin přijmou takové množství sluneční energie, která by stačila na pokrytí energetických potřeb celé planety! ….cele planety za jak dlouho? Jako navzdy, tj. integral od -nekonecna do +nekonecna? Hmmmmmm

  Reagovat
 • 7. 11. 2011 (20.11)
  Trvalý odkaz

  Pry potencionalni. Naucte se cesky vazeny pane autore.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *