Tenkovrstvé solární články – průmysl za miliardy

Tenkovrstvé solární článkyTenkovrstvé fotovoltaické (neboli solární) články dnes představují celosvětově průmyslové odvětví, ve kterém se točí zhruba miliarda dolarů. Někteří analytici (například společnost NanoMarkets LC) předpovídají, že do roku 2015 vzroste toto číslo na více než sedm miliard dolarů.
Výhodou tenkovrstvých solárních článků je skutečnost, že jsou velmi ohebné a snadno tvarovatelné, lze je tedy vložit či nanést prakticky na cokoliv. Navíc jsou velmi levné na výrobu a překvapivě účinné i bez přímého slunečního záření. Protože výrobci předpokládají zvýšení poptávky, už teď se navyšují výrobní kapacity, například se jedná o firmy First Solar, Fuji Electric, Nanosolar, Sanyo, Uni-Solar či G24i. Budují továrny, které budou mít výrobní kapacitu přes 100 MW.

Solární myš

Tenkovrstvé solární články lze velmi snadno aplikovat na zdi, fasády, střechy, nebo je jednoduše zamontovat do nejrůznějších zařízení. Výzkumníci na nizozemské Delftské technologické univerzitě nedávno například představili počítačovou myš, která získává energii právě za pomoci tenkých solárních článků. Dokáže se plně dobít za 1,5 hodiny přímého slunečního svitu. Solární myš je prvním zástupcem budoucích zařízení, která mají být všechna závislá na energii slunce a naopak se mají zbavit závislosti na bateriích.
V souvislosti s technologií tenkovrstvých solárních článků stojí za zmínku také americká společnost HelioVolt. Začínající firma získala nedávno od investorů úctyhodných 77 milionů dolarů na další výzkum a rozvoj. I to značí, kolik nadějí je do technologie vkládáno.

treehugger, greenwombat

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

5 komentářů: „Tenkovrstvé solární články – průmysl za miliardy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *