Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
23. 4. 2008 v rubrice Solární energie

křemíkový solární článekPrudký nárůst obliby obnovitelných zdrojů a zejména fotovoltaických solárních panelů od roku 2004 zapříčinil podstatné zvýšení cen surového křemíku. Poslední léta ho byl dokonce nedostatek, a ceny fotovoltaických článků se tak drží na víceméně stejné úrovni, což je dáno i velmi rychle rostoucí poptávkou. Ale karta se, jak se zdá, začíná pomalu obracet. Magazín Green Tech Blog informuje, že čínská společnost Trina Solar zrušila své plány na výstavbu křemíkové továrny za miliardu dolarů. Někteří analytici proto odhadují, že už během příštího roku nabídka po solárních článcích převýší nabídku poptávku, což opět trochu uleví spotřebě čistého křemíku. Ceny fotovoltaiky by tak mohly podstatným způsobem klesnout. Navíc se na světlo světa čím dál tím častěji derou termální solární elektrárny, které křemík nepotřebují, a jiné technologie, jako jsou tenkovrstvé solární články či nanotechnologie.

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
  1. Anonym:

    Zajímá mě zmínka o solárních termálních modulech.Byla by možná,s ohledem na intenzitu slunečního záření,jejich instalace v Čechách,či na Moravě?Jaká je jejich účinnost a náklady na instalovaný MW?Kolik vzniká“odpadního“tepla?Kde bych se mohl dozvědět vše o této technologii?Děkuji Jarin

  2. Jan Horčík:

    aj, sotek, diky za upozorneni, samozrejme tam patri slovicko „poptavka“. jde o to, ze ta firma zrusila svou tovarnu z toho duvodu, ze vyhlidky na pristi leta ukazuji, ze kremiku bude cim dal tim vice a ze takova tovarna by jednoduse nebyla vyhoda.

  3. richelieu@atlas.cz:

    Moc tomu nerozumim nabidka prevysi nabidku? A to ze cina zrusila tovarnu ,,jako na vyrobu cisteho kremiku,, nemuze snizit jeho cenu ale naopak zvysit, nebo alespo pro pristi 2 roky udrzet na stejne ladine. Moc ten clanek nechapu. Nebo se na to divam spatne.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz