Bambusový hotel Penda vás dostane do korun stromů

Stále větší množství výletníků preferuje při cestách za exotikou udržitelné a k životnímu prostředí šetrné formy bydlení. Prioritou už není luxus za každou cenu, ale spíše snaha přiblížit se předmětu svého zájmu, přírodě, a kvůli bezprostředním zážitkům oželet i trochu toho nepohodlí.

„Modelové struktury postavené na stejném principu lze využít při budování turistických ubytoven, nebo tvorbě nouzového náhradního bydlení.“ Zdroj: home-of-penda.com
„Modelové struktury postavené na stejném principu lze využít při budování turistických ubytoven, nebo tvorbě nouzového náhradního bydlení.“ Zdroj: home-of-penda.com

Myslíte si, že takový hotel či turistická ubytovna nemůže v těsném dotyku s divočinou fungovat? Podívejte se na výsledek práce návrhářského studia Penda, které do detailu propracovalo projekt turistického hotýlku kombinovaného s rozhlednou. Bydlet teď můžete i v korunách stromů.

Pevné struktury, ať už plné zdi či souvislé bloky – to všechno člověka od jeho okolí izoluje. Proto hotel podle návrhářů z Penda, pojmenovaný prostě „One with the Birds“ (volně přeloženo „Ten s ptáky“) funguje na jiných principech.

Základním myšlenkou je maximální otevřenost vůči okolnímu prostředí, a ke všemu ještě snaha o nulový dopad na životní prostředí. Je skládankou z jednoduchých modulů, především přírodních materiálů na bázi bambusu a dalšího pevného dřeva, které vytvářejí jednotlivé trojúhelníkové díly, podepřené konstrukcí a zavěšené do výšin stromoví.

Základní nosné pilíře trochu připomínají indiánská týpí. Nikoliv náhodou, návrháři z Penda se totiž původními obyvateli Ameriky v hojné míře inspirovali.

Soustředili se na využití lehkého a pevného dřeva bambusu, které je přitom na jedné straně snadné vypěstovat, a zároveň svými mechanickými vlastnostmi dorovnává vlastnosti kovových nosníků.

Stavitel tak po sobě nezanechává v přírodě stopu, a pokud se rozhodne, může zase celý hotel pohodlně rozebrat. Unikátní design navíc téměř minimalizuje potřebu používání šroubů či hřebíků, a přitom je jeho pevnost garantována staletou domorodou praxí.

„Ten s ptáky“ sází na vzdušné místnosti, prostoupené přirozeným světlem, široké balkóny a terasy, které mohou sloužit jako pozorovatelny života ve větvích stromů.

„Samotná struktura může růst tak vysoko, jak jen rostou stromy okolo,“ popisuje výsledek Chris Precht, člen vídeňsko – pekingského studia Penda.

„Vertikálním napojením na kmeny stromů získají dočasní obyvatelé zkušenost z první ruky, jak to větvích stromů vlastně žije. Ne jen trojrozměrný zážitek ve vysokém rozlišení, ale opravdu skutečné spojení s přírodou.“

Dezeen.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *