Aerodynamický mrakodrap vyroste v Číně

Před pár dny byl v představen projekt elegantní výškové budovy nazvané Wuhan Greenland Center. Se svými 610 m bude třetí největší budovou v a čtvrtou na světě. Připomeňme, že rekord drží a bude ještě dlouho držet Burdž Khalifa vysoký 828 metrů.  
“wuhan
Obrázek: Adrian Smith + Gordon Gill Architecture

Jak název budovy napovídá, stavba bude ležet v čínském městě Wuhan. To je se svými 6,5 milióny obyvateli politické, ekonomické i kulturní centrum střední Číny.

Nová budova zaujme především uhlazeným tvarem. Zúžena struktura, zaoblené rohy a klenutá střecha však není jen designérský výstřelek. Tvar mrakodrapu byl navrhnut s ohledem na eliminaci náporu a vzdušných virů. Vítr tak nenaráží plnou silou do budovy, ale doslova ji obtéká.

wuhan greenland center
Obrázek: Adrian Smith + Gordon Gill Architecture

Samotná budova má 119 pater a přes 300 000 m2 užitné plochy. Z toho 2/3 prostoru zabírají kanceláře. Celkem 50 000 m2 je určeno pro luxusní byty a pětihvězdičkový hotel. Doslova třešničkou na dortu bude luxusní soukromý klub, umístěný v posledních patrech.

Budova je dle posledního trendu samozřejmě maximálně a šetrná k přírodě. Jak jsme si řekli výše, aerodynamický profil budovy snižuje sílu větrů opírajících se do mrakodrapu. Konstrukce nemusí být tudíž tolik dimenzovaná, což přináší úsporu s ohledem na . Méně materiálů znamená méně energie a méně emisí .

wuhan greenland center
Obrázek: Adrian Smith + Gordon Gill Architecture

Pro snížení odporu větrů jsou v plášti budovy rovněž umístěny velké průchozí otvory (viz. obrázek). Ty nejen eliminují nápor vzdušného proudění, ale pomáhají také s cirkulací čerstvého vzduchu v budově.

se rovněž chlubí moderním osvětlovacím systémem, který v maximální míře využívá venkovní osvětlení. Centrální počítač hlídá intenzitu a snižuje ji, kdykoliv to je možné.

Inteligentně se bude rovněž nakládat s vodou. Veškerá odpadní užitková voda bude například dále použitá v odpařovacím chladicím systému budovy.

A kdy se mrakodrapu dočkáme? Se zahájením se počítá tento rok v létě s termínem dokončení v roce 2016. Cena stavby by se měla vyšplhat až na 4,5 miliardy dolarů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *