Třídění odpadů si osvojuje stále více lidí
Třídění odpadů je samozřejmostí už pro 70 % obyvatel České republiky. Zatímco v roce 2011 aktivně třídilo 68 % Čechů, v roce 2012 to bylo o další dvě procenta více. Nárůst obyvatel třídících odpad je za posledních deset let znatelný. Před deseti lety třídilo pouze 56 % obyvatel.
V recyklaci obalových odpadů jsme v Evropě na špici
V rámci Evropy se dle evropského statistického úřadu (Eurostat) v recyklaci obalových odpadů držíme na špici. V roce 2012 bylo více než 607 tisíc tun obalů využito jako druhotná surovina k výrobě nových výrobků místo primárních surovin.
Celková míra recyklace obalů za rok 2012 dosáhla 71 %. Pro jednotlivé materiály byla recyklace následující: papír 85 %, plasty 65 %, sklo 82 %, nápojové kartony 20 %, kovy 63 % a dřevo 19 %.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Pneumatiky – nový zdroj energie a surovin
Podle oficiálních dat vykazovaných Eurostatem dlouhodobě patříme mezi evropské země s nejvyšší mírou třídění a recyklace plastových obalových odpadů. Češi dnes předají k recyklaci sedm plastových obalů z deseti.
Česká republika díky pilným třídičům každoročně splňuje vyžadovaný rozsah recyklace obalového odpadu daný Evropskou komisí, a zároveň snižuje množství obalového odpadu ukládaného na skládkách. Dalších více než 51 tisíc tun obalových odpadů obsažených ve zbytkovém komunálním odpadu, bylo využito k výrobě tepelné a elektrické energie.
Třídění a recyklace snižuje emise CO2
Třídění a recyklace odpadů má prokazatelně pozitivní dopad na životní prostředí. Tříděním odpadů šetříme nejen primární zdroje surovin, energii a místo na skládkách, tříděním také snižujeme množství emisí, které by jinak byly vypuštěny do ovzduší, spotřebu elektrické energie na výrobu nových věcí i spotřebu vody. Jednoduché vytřídění odpadu tedy chrání přírodu v mnoha směrech.
V roce 2012 se podařilo snížit zátěž životního prostředí, protože díky třídění a recyklaci odpadů je v atmosféře o 1 114 840 tun CO2 ekv. méně. Recyklací se uspořilo 27 034 318 GJ energie, což je produkce jaderné elektrárny Temelín za 162 dnů. Tolik energie spotřebuje v průměru za rok více než 300 tis. domácností, tedy zhruba celý jeden kraj.
Tato data vyplývají ze studie LCA, která velmi podrobně zkoumala životní cyklus výrobků, obalů, jejich recyklace a z nich plynoucích dopadů na životní prostředí.
V českých ulicích je už čtvrt milionu barevných kontejnerů
Třídění odpadů se stalo pro většinu Čechů naprosto běžnou součástí jejich životů. Zlepšuje se i dostupnost barevných kontejnerů v ulicích, kterých bylo koncem roku 2012 k dispozici téměř 229 tisíc.
Každým rokem se průměrná vzdálenost k barevným kontejnerům zkracuje. Zatímco před pěti lety to měl v průměru každý z nás k barevným kontejnerům 118 metrů, v roce 2012 se zkrátila docházková vzdálenost už jen na 102 metrů.
V současnosti stačí obyvatelům ČR v průměru pouhé 2 minuty volné chůze k nejbližšímu místu pro sběr tříděného odpadu. Je to dáno díky stále se zahušťující sítí barevných kontejnerů na ulicích.
Krátká docházková vzdálenost k barevným kontejnerům je základním předpokladem k tomu, aby lidé odpady třídili, proto počet barevných kontejnerů stále stoupá. V současnosti má možnost třídit 10,5 milionu obyvatel ve většině obcí České republiky.
Výše uvedená data plynou z ročních přehledů neziskové společnosti EKO-KOM, která zajišťuje třídění a recyklaci obalového odpadu pro 20.241 firem prodávajících balené zboží na českém trhu. Díky spolupráci českého průmyslu a obcí se společností EKO-KOM mohou lidé své odpady třídit v 6.025 obcích v celé ČR.
Třídění odpadů nejen v polsku:
http://www.youtube.com/watch?v=YvUCp3ldOGM&feature=player_embedded
Ptám se: má to význam?
Jak vidi recyklaci odpadu 12ti lete dite? Prectete si lovestory http://www.recyklovanepohadky.cz/hlasovat/237
To že je vytříděný odpad dobrej busines dokládá nedávné trestní oznámení na nějakého bezdomovce který vybral kontejner s papírem :)
Nevím to jistě, ale za svoz tříděného odpadu města neplatí. Kromě Prahy tam je to pěkný tunel. Naopak platí městu firma která ten odpad odebírá, protože už dnes je to levnější zdroj surovin než je těžit.
Něco jiného je komunální odpad za ten se platí.
Zdravím. Ja sa tiež prikláňam k názoru, že pokiaľ viacej nepocítim na platbách sa odvoz odpadu to moje triedenie tak som z toho minimálne v rozpakoch. A ak ma chce niekto označiť za „lenivý sobec“ tak triedim plast, papier zbieram a vymieňam za toaleťák a odpad z kuchyne končí na kompostovisku v záhrade. Napriek tomu ak mestu chýbajú peniaze, prvé čo ich napadne je zaplatí to občan v platbe za odvoz odpadu. Takto je to potom začarovaný kruh. Na záver mi nedá spomenúť čarovnú formulku dodávateľov energií pokiaľ niečo šetríte je: Nárast ceny je preto, že je znížený odber komodity.
Tak tak. Jakmile cena za svoz a trideni klesne nejmene na polovinu, zacnu tridit. V opacnem pripade za to platim. Tak at maka ten, komu jsem nucen za to platit.
Kecy, jste lenivý sobec.
Divil by jste se. Tam kde za svoz a třídění musím povinně platit, tam netřídím, protože za to nedobrovolně platím. Pak mám ještě jedno místo pobytu a tam neplatím povinně nic, protože tam žádný povinně placený svoz neexistuje. A také třídím a na vlastní náklady odvážím do sběrného dvora, skládku a případně výkupu (kov, papír, atd).
A kdy se třídění zohlední v ceně svozu a TŘÍDĚNÍ odpadu? Proč bych měl třídit, když mě za TŘÍDĚNÍ město nutí platit?!
Platíte za odvoz komunálního odpadu a odvoz tříděného v podstatě platí město z daní (tím že dotuje i svoz komunálního).
Třiďte odpad, má to cenu … už jen tím, že neplatíte za skládkování toho nevytříděného odpadu.
A kdo ty daně platí? Taky město? :)
A za co pak platíme obci kde máme rekreační objekt (chalupu), když tam nikdo nejezdí, a tudíž ani žádný odpad není produkován. Proto jsme si ani od obce nevzali nádobu na odpad (abychom se o ni nemuseli starat) a jen celou řadu let ze zákona platíme jak mourovatí.
jen tak mimochodem – tím že vytřídíte tak neplatíte, co uložíte do tříděného odpadu tak za to nezaplatíte u komunálního – z vlastní zkušenosti mohu potvrdit že od doby co třídíme jsme mohli vyměnit velkou popelnici za malou a tu dát z týdenního odvozu komunalu na 1x za 14 dní vývoz komunalu tj náklady na svoz komunálního odpadu klesly o 70%, ten zbylý – vytříděný – odpad který než byly barevné kontejnery se dával do popelnice vyveze za mně na své náklady město k recyklaci