Rotterdam staví plovoucí šetrné budovy

V holandském Rotterdamu počítají do budoucna s „jistou nejistotou“. Pokud bude hladina oceánů stoupat, mohlo by mít toto přístavní město v dohledné době nemalé problémy. A tak začínají zdejší designéři a architekti experimentovat s modelem plovoucích budov, kterým by pár decimetrů vody navíc nevadilo. Prvním takovým projektem směle koncipovaného velkokapacitního hausbótu je Floating Pavilion („Plovoucí pavilon“), zakotvený v přístavu.

Plovoucí pavilon je  objektem, který by mohl pro Rotterdam představovat novou cestu rozvoje města v příštích desetiletích. foto: Jacobine Das Gupta, licence Creative Commons
Plovoucí pavilon je objektem, který by mohl pro Rotterdam představovat novou cestu rozvoje města v příštích desetiletích. foto: Jacobine Das Gupta, licence Creative Commons

Pilotní projekt holandské iniciativy Rotterdam Climate Proof (RCP) má podobu tří velkých polokruhových „hemisfér“, vzájemné propojených v jednu členitou „trojlodní“ kopuli. Pod jeho návrhem jsou podepsáni architekti ze studia Deltasync a jejich kolegů z PublicDoamin Architects.

Primární účel stavby spočívá v jejím demonstračním potenciálu, jinak je ale pavilon veden jako „víceúčelová veřejná budova“, sloužící převážně jako výstavní prostor.

Samotné konstrukční řešení překvapuje svou jednoduchostí. Dílny Dura Vermeer využili ke stavbě „anti-korozivní“ plast EFTE, který je stokrát lehčí než sklo. I když je centrální kopule dvanáct metrů vysoká a zabírá plochu tenisového kurtu, rozhodně neklesá ke dnu vlastní vahou.

Uvnitř narazíme na klimatizační systém „kontroly vnitřního klimatu“, nezávislý systém přečišťování odpadní vody a jistě potěší, že veškerá energie potřebná pro provoz této stavby pochází z vlastních solárních zdrojů.

Lidé z RCP hovoří o bezprecedentním příkladu inovativní a udržitelné architektury pro další století. „Plovoucí pavilón je pro nás inspirací a podnětem, jak se vyvarovat bezprostředních dopadů klimatických změn,“ stojí v jejich tiskové zprávě.

Dalším plánem je rozšíření celého konceptu – ne jen plovoucí výstavní sál – ale také řada obytných domů a komerčních budov, vytvořených podle totožného modelu. Díky užití flexibilních stavebních materiálů by prý bylo možno vytvořit celou „plovoucí čtvrť“.

S tímto návrhem v zásadě souhlasí i městští radní. Do roku 2015 zůstane Plovoucí pavilon instalován v klidných vodách přístavu Rijnhaven, aby se otestovaly jeho možnosti.

Pokud ve zkouše času obstojí, hodlají tento koncept zdejší urbanisté zapracovat i do plánu rozšiřování města. „Plovoucí čtvrť by mohla být už v roce 2040 běžnou součástí města. Narazili byste tu na obchody, třináct tisícovek obytných domů a kanceláře.

CleanTechnica.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *