Bankéři z Wells Fargo se pouštějí do solárních elektráren

Jeden z největších bankovních domů na světě, mezinárodní holding Wells Fargo, se rozhodl v rámci rozvoje vlastního kapitálu věnovat investicím do projektů obnovitelných zdrojů energie.

"Wells Fargo investuje sto milionů dolarů do devíti fotovoltaických systémů v Severní Karolíně." Zdroj: en.wikipedia.org, autor: Ildar Sagdejev (Specious), licence  Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
„Wells Fargo investuje sto milionů dolarů do devíti fotovoltaických systémů v Severní Karolíně.“ Zdroj: en.wikipedia.org, autor: Ildar Sagdejev (Specious), licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

To, že bankovní ústavy tu a tam zafinancují nějakou solární nebo větrnou elektrárnu, není až tak neobvyklé. Wells Fargo uvolnili sto milionů dolarů a zájem mají o investice do devíti fotovoltaických systémů v Severní Karolíně.

Manažeři z Wells Fargo se pochopitelně nechtějí zabývat technickými detaily, a tak plán realizace svěřili profesionálům ze společnosti Strata Solar. Ti připouštějí, že přinejmenším tři projekty z plánované devítky překročí kapacitou 6 MW.

Konkrétně zmínili, že tyto větší solární farmy by se měly budovat poblíž severo-karolinských měst Bladenboro, Wagstaff a Nash. Konkrétní údaje ale dosud zveřejněny nebyly. Proč ale finančníci z Wells Fargo sáhli právě pro Severní Karolíně, když vybírat si vlastně mohou z celých Spojených států?

Severní Karolína zažila totiž v průběhu posledních let hned několik ekologických katastrof. Ne tak významných, aby se o nich psalo ve světě, ale dost citelných na to, aby pozlobily místní obyvatele.

Lokální úniky ropných látek, znečištění zdrojů podzemní vody, anebo událost z loňského února, kdy došlo při protržení hráze k vyplavení popílkového odkaliště do řeky Dan. To vše na severo-karolíňany působí, a snižuje v nich důvěru k fosilním zdrojům energie.

Tamní vláda se proto rozhodla uvalit na tradiční znečišťovatele ekologickou daň, přičemž z výnosu začala financovat obnovitelné zdroje energie. V průběhu loňského roku tak zažívá solární energie v této zemi boom.

Hlavní manažer společnosti Strata Solar, Markus Wilhelm, k tomu dodává: „Státem vyjádřená podpora projektům obnovitelných zdrojů energie se neprojevila nějakým ekonomickým úpadkem, nebo zvýšenou nezaměstnaností. Naopak, výrazně se zvýšil počet nabízených pracovních příležitostí, a celý průmyslový sektor začal hlásit růst.“

A právě to, že Severní Karolína vytvořila „bussines-environment friendly“ prostředí, klima příhodné pro investory i odvážnější projekty alternativních zdrojů energie, přesvědčilo i bankéře z Wells Fargo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *