Solární energie v USA: nárůst o 109 %

Lehce „budovatelský“ název článku však plně odpovídá pravdě: USA za poslední rok více než zdvojnásobily tempo i množství solárních instalací oproti roku 2010. A to navzdory tomu, že vláda zatím definitivně neschválila systém investičních podpor.

Ustojí americký trh se solární energií tlak dodavatelů z Číny? Zdroj: solarreport.net
Ustojí americký trh se solární energií tlak dodavatelů z Číny? Zdroj: solarreport.net

Analýzu trhu provedlo Sdružení pro průmyslové využívání sluneční energie (SEIA) ve spolupráci s odborníky z GTM. Ačkoliv v průběhu roku 2010/2011 byly novinové články informující o nových trendech energetiky většinou syceny zprávami o krachu velkých projektů, například o neúspěšném záměru Solyndra, na kterém se podílela americká vláda, přesto byl zaznamenán více než patrný nárůst. Podle investorů získává trh se „sluneční“ elektřinou na síle a stabilitě.

V roce 2010 byly osazeny panely produkující dohromady 887 megawattů, loni to bylo už 1885 MW, tedy skutečně nárůst o zmíněných 109 %. Dohromady nyní činí solární výkon všech států americké federace 4400 megawatt. 

Pro srovnání, je to výkon čtyř velkých jaderných elektráren. Z celkové bilance výrazně vystupuje stát Kalifornie, který „má pod palcem“ 29 % z celkové produkce.

V těsném závěsu se drží New Jersey, Arizona, Nové Mexiko a Colorado. Mimochodem, solární fotovoltaické elektrárny v ČR mají výkon kolem 2 GW.

Co stojí za solárním boomem? Dvojnásobný loňský nárůst počtu instalací hezky koresponduje s poklesem pořizovací ceny panelů o 50%. Rok 2012 ale teprve ukáže, jestli se podaří ustát aktuální výzvy.

Senátem totiž neprošel návrh programu grantové podpory solární energetiky, a tak zatím dvě přislíbené miliardy dolarů visí v nedosažitelném vzduchoprázdnu. Největším problémem ale není vratké ekonomické prostředí státních dotací.

Za skutečný problém považují autoři průzkumu boj o ovládnutí domácího trhu, který američtí producenti vedou s Čínou. Průmysl vázaný na výrobu a instalace solárních panelů nemůže vystát, že čínští dodavatelé jsou schopni zásobovat americký trh levnějšími, a tím pádem i dostupnějšími, komponenty.

Čínská strana, která je osočována, že ceny jejich výrobků jsou uměle podhodnoceny, aby zlikvidovali americkou konkurenci, nařčení popírá.

inhabitat.com

7 komentářů: „Solární energie v USA: nárůst o 109 %

 • 4. 4. 2012 (19.45)
  Trvalý odkaz

  Vždyť každý může stavět FV el. bez dotací i u nás..

  Reagovat
 • 24. 3. 2012 (5.48)
  Trvalý odkaz

  Tak tomu nerozumím, jeden blok Temelína má výkon zhruba 1000 MW. 1887MW vyrobených v solárních elektrárnách USA je jako výkon 4 velkých jaderných elektráren?

  Reagovat
  • 28. 1. 2013 (15.31)
   Trvalý odkaz

   Nevím jak vy,ale já tam čtu 4400 MW. Jakkoli, výkon se nerovná výroba. Stejně výkonná JE vyrobí ve srovnání s FVE asi 7x tolik energie. Jenomže si stejně myslím, že to Amíci rychle doženou. Za rok to může být úplně někde jinde. Nechci dělat nějakého prognostika, ale řekl bych, že klidně to může být nárůst o řád.

   Reagovat
 • 23. 3. 2012 (19.44)
  Trvalý odkaz

  Mimochodem uvědomujete si tu gigantickou zrůdnost v jakou se fotovoltaika v ČR, díky zlodějským dotacím, proměnila? V ČR jsou instalované 2 gigawaty, v USA (což je stát nepoměrně větší a bohatší než ČR, a také s mnohem lepšími klimatickými podmínkami pro fotovoltaiku než ČR) jsou instalované 4 gigawaty.

  Reagovat
 • 23. 3. 2012 (19.36)
  Trvalý odkaz

  Ještě jsi zapoměl na samozvance tome. Měl bys na ten ostrov co nejdřív přejít, aby ti to padouši z ČEZu nestačili překazit.

  Reagovat
 • 23. 3. 2012 (12.16)
  Trvalý odkaz

  Tom, ano máte pravdu, lobby je u nás zvláště silná a korupční prostředí u nás je úplně ideální ráj pro různé lobisty. Čekám, kdy se provalí nějaká tajná nahrávka typu „Tak to máme v suchu, Milouši, foťáky jsou mrtvej kůň, obálka vlastně nikdy neexistovala.“.

  Reagovat
 • 23. 3. 2012 (11.34)
  Trvalý odkaz

  V USA alespoň občané mohou stavět FVE bez dodací a úřední buzerace. V ČEZku nemožné, mimo méně výhodné ostrovy, ale na ty už se zaprodanci ČEZu ve vládě také chystají.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *