Největší systém solárního ohřevu vody v Kalifornii

Stapelton Spence Packing, jeden z hlavních producentů sušeného ovoce na americkém trhu, se vydává cestou úspor a obnovitelných zdrojů energie. Touze po levnější výrobě se není třeba divit, vždyť roční bilance spotřeby elektřiny centrálního zpracovatelského závodu dosahovala přibližně milion kWh. V kalifornském závodu teď bude ovoce sušit energie slunce, a to téměř zadarmo.

K vysoušení ovoce se využije ekologická energie Slunce. Zdroj: stapleton-spence
K vysoušení ovoce se využije ekologická energie Slunce. Zdroj: stapleton-spence

Vysoušení ovoce je poměrně náročný proces, při kterém je zapotřebí dodržet nejen dobu expozice, ale také konstantní teplotu. Švestky, rozmanité druhy ořechů, ovoce na které se podnik specializuje, navíc potřebují rozdílné podmínky. Každý typ produktu má tedy připraven speciální horkovzdušnou pec, ve které k sušení dochází. Jednotlivé sušárny vyhřívá pára, kterou rozvádí potrubím z bojlerů.

Ročně tu kotle ohřejí na 90 milionů litrů vody, čímž byl dosud do ovzduší emitován ekvivalent 1,1 milionů kilogramů oxidu uhličitého. To se teď ale mění díky solárnímu systému ohřevu vody, instalovanému společnostmi FAFCO a BCM Construction. Ten využívá technologii nepřímého oběhu; kotel sice zůstává v pohotovosti, ale proudí do něj už sluncem předehřátá voda.

Stapelton Spence Packing využil k instalaci celou střechu velkokapacitní sušárny, celkem 1860 metrů čtverečních. Nyní tedy závod získal primát, pokud jde o velikost osazené plochy v celé Kalifornii. Sušárna zainvestovala do vlastního rozvoje 476 milionů dolarů, ale rozhodně toho nelituje. Do tří a půl let by se jí měly peníze vrátit zpět.

solarthermalmagazine.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *