Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
16. 8. 2010 v rubrice Solární energie

Nápad spojit pro ohřev vody a pro výrobu elektřiny není nijak nový. Málo firem jej ale dosud zvládlo dotáhnout do praktické realizace a výroby. Jednou z výjimek je turecká společnost Solimpeks.  

solární energie - hybridní solární kolektory

Ta nabízí hybridní kolektory Volther Powervolt, které v sobě kombinují výrobu elektřiny a ohřev vody. Tzv. PV-T (photovoltaics-thermal) modul má mnoho výhod. Předně, zabírá na střeše méně místa než obě řešení samostatně. Proto je vhodný především pro a jiné obytné budovy.

Další zásadní výhodou je zvýšení účinnosti přeměny světla v elektrickou energii. U běžných klesá s každým stupněm Celsia teploty navíc účinnost konverze o 0,5%. Vzhledem k tomu, že u výrobků Solimpeks jsou chlazeny vodou, nárůst teploty není zdaleka tak markantní a panely jsou tedy účinnější. Při stálé teplotě 45 °C dokáže panel produkovat v průběhu roku o 20% více energie než jiný papírově srovnatelně výkonný fotovoltaický systém.

Hybridní PV-T solární kolektor tedy dokáže vyrábět 175 W elektrické energie a 460 W tepla (1570 BTU/hod). Solární vyhřívací systém je postaven z měděných trubek a tepelného výměníku, ve kterém obíhá nemrznoucí směs. Vše je uzavřeno v hliníkovém rámu. Zástupci firmy tvrdí, že 25 m2 jejich panelů stačí pro pokrytí spotřeby horké vody i elektřiny pro běžný severoevropský dům.

worldarchitecturenews
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
  1. Martin:

    znie to dobre, akurat sodtupnost na trhu bude otazna (hlavne SR).

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz