Ve Skotsku spuštěna největší přílivová turbína

1300 tun těžký kolos s označením AK-1000 je novým příspěvkem společnosti Atlantis Resources do bohatého portoflia . Jde o podmořskou turbínu, která bude umístěna na mořské dno poblíž skotského ostrova Eday.  
energie vln - podmořská přílivová turbína

Právě tam totiž sídlí Evropské centrum pro výzkum mořské energie (EMEC). K jeho bude turbína připojena. Kolos je vysoký 22,5 metrů a listy vrtule mají průměr 18 metrů. „Abychom vyvinuli dostatečně robustní turbínu museli jsme navrhnout tu ‚nejpitomější‘, nejjednodušší, ale nejodolnější turbínu, jakou je možné na mořské dno položit,“ komentoval pro BBC šéf Atlantis Resources Tim Cornelius.

Bude se pohybovat velmi pomalu, pouze několika málo otáčkami za minutu, a tak by neměla představovat žádné nebezpečí pro mořskou faunu či flóru. Její výkon bude 1 MW, což stačí pro zásobování energií 1000 rodinných domů. má s využitím mořských obnovitelných zdrojů značné plány. Intenzivní výzkum probíhá už deset let a AK-1000 je jedním z prvních plodů.

Do budoucna Británie počítá nejen s využitím energie moře, ale také a dalších obnovitelných zdrojů energie. Už brzy by měly být položeny podobné turbíny jako je AK-1000 na další vytipovaná místa na severním pobřeží a dalších lokacích.

Atlantis Resources

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „Ve Skotsku spuštěna největší přílivová turbína

 • 29. 9. 2011 (13.09)
  Trvalý odkaz

  Fanda, si velky optimista, ide totizto o obrovske naklady davat takto turbiny do mora aj ked to bude zrejme v buducnosti bezne ale vsetky elektrarne urcine nenahradia, musis brat aj trochu ohlad na prepravu elektriny z elektrarne, morsku dopravu a aj zivocichy zijuce v mori.

  Reagovat
 • 17. 8. 2010 (14.38)
  Trvalý odkaz

  Perfektny clanok Len samotna energia z mora by dokazala nahradit vsetky existujuce elektrarne a ropu. Povedal by som, ze hriech je v tom, ze to nikto doteraz neskusil vyuzit. Otazka je skor, ci morska voda neznici velmi rychlo material tej turbiny.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *