Objev: bakterie, které vyrábějí zemní plyn

Zásoby zemního plynu jsou na rozdíl od ropných stále poměrně značné. Přesto se už dnes objevují technologie, které umožní znovuvyužití již vytěžených ložisek. Společnost Luca Technologies z Colorada přichází s bakteriemi, které dokážou ze starých uhelných dolů znovu udělat aktivní zdroje .  
fosilní paliva - těžba zemního plynu - bakterie

Princip spočívá v tom, že do uhelných žil se vhání voda a živiny. To nastartuje proces, při kterém bakterie zpracovávají uhlí a přeměňují jej v metan, hlavní součást zemního plynu. „Je to jako hnojení trávníku. Pomáháme biogenickému procesu tvorby zemního plynu,“ popsal celý „trik“ šéf firmy Robert Pfeiffer.

Během následujících čtyř až šesti měsíců začně Luca Tech první obnovování starých plynových studní. V současné době jich má k dispozici více než 1350. Objevuje se ale i kritika takového záměru. A to jak ze strany místních aktivistů, které nechtějí obnovu těžby, tak ekonomů, kteří tvrdí, že takový způsob výroby nemůže být profitabilní. Pfeiffer připouští, že firma dosud není zisková, ale pouze z toho důvodu, že stále investuje.

Podle některých odborníků bude právě zemní plyn 21. století. Prověřené zásoby dnes činí 164 000 mld. m3 a měly by údajně vydržet při současné těžbě až do roku 2060. Zásoby ropy naproti tomu mají rychle docházet už během následujících desetiletí.

CNET, Zemníplyn.cz

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

8 komentářů: „Objev: bakterie, které vyrábějí zemní plyn

  • 20. 6. 2012 (19.27)
    Trvalý odkaz

    orioniti, Fixlip, pávové přeháníte. Ropa tak rychle nedojde a solární panely se instalují i v Indii, Africe ap. Není to nepřekonatelný technický problém.

    Reagovat
  • 17. 9. 2010 (9.32)
    Trvalý odkaz

    Re: Nafta bude jako prvni po roku 2012 odbourana,
    Pane Orinoti, nic ve zlém, ale zajeďte si do Pelhřimova, podívat se jak vypadá krematorium…
    S vašima vizema budoucnosti to dopadne asi podobně. Jak si můžete bláhově myslet, že se v roce 2010 prodá auto na naftu a za 2roky jako nebude co do nádrže??? TOTÁLNÍ BLBOST!!! Vaše názory jsou vhodné tak akorát na založení nějaké nové sekty, ale ne do reálného života! A solární ptákoviny na střeše?!? Možná za 20let. Pokud se to bude moc tlačit ze strany EU a státu, tak na ten odpad co z toho bude dojede celá evropa. Víte, že když na součesné solární fotovoltaické panely svítí sluníčko na 30°C tak jde účinnost dolů klidně o 20%? Hádejte proč nemají solární panely všude v Africe?

    Reagovat
  • 30. 8. 2010 (0.06)
    Trvalý odkaz

    Nafta bude jako prvni po roku 2012 odbourana jako vysoce neekologicke palivo. Katastrofa v Mexickem zalivu svedci o nenasytnosti tech, kdo tam vrtali. Vrtali do Zeme, ktera neni jejich. Katastrofa s sebou ponese nasledky nekolikrat horsi nez byl Cernobyl. Solarni energie a volna energie jsou energiemi budoucnosti. Atomove zbrane budou predelany na vyrobu elektriny. Vsechno, co cini zivotni prostredi otravenym a jedovatym bude odstraneno z pouzivani. Nafta jako prvni. Jeji pouzivani je u konce, je treba ocistovat Zemi a to rychle.

    Reagovat
  • 28. 8. 2010 (13.23)
    Trvalý odkaz

    Proč by se měla voda a živiny vhánět do uhelných žil a pak zase čerpat zpět metan?ať to zkusí rovnou do auta :D

    Reagovat
  • 25. 8. 2010 (13.06)
    Trvalý odkaz

    Re 3: Já bych se toho tolik nebál. Ta troška ropy, co se bude těžit trvale využitelným způsobem, bude tak drahá, že rozhodně nebude určena ke spalování ve vozidlech (chemie, medicína, apod.).

    Reagovat
  • 24. 8. 2010 (7.50)
    Trvalý odkaz

    re: Kybic. To je vskutku vynikající zpráva! Už se těším, že budu moct trvale čmuchat smrady z aut, koupat se do konce života v ropných zálivech a vůbec si užívat všech těch zázraků, které nám levná ropa poskytuje.

    Reagovat
  • 23. 8. 2010 (12.10)
    Trvalý odkaz

    Podle nejnovějších poznatků i ropa vzniká průběžně v hlubinách Země a v určitých místech vzlíná nahoru (ropná ložiska), takže při dostatečném omezení těžby lze ropu těžit trvale.

    Reagovat
  • 18. 8. 2010 (15.53)
    Trvalý odkaz

    Kuwa, to je teda objav. Zemny plyn ma zhodne zlozenie s bioplynom a vyrabaju ho bakterie anaerobnym rozkladom.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *