Mexické El Paso nahradí uhlí sluncem

Texas je druhým největším státem USA, a je zhruba dvakrát větší než Německo. Je tradiční baštou ropných magnátů a obránců fosilních paliv. Teď se ale ve více než půlmilionovém městě El Paso odehrává významná změna. Místní energetický koncern El Paso Electric (EPE) ohlásil, že už nemá o elektřinu z neobnovitelných zdrojů zájem, a poohlédne se po energii někde jinde.

Veřejná knihovna texaské metropole El Paso. foto: B575, licence CC BY-SA 3.0, zdroj: wikimedia
Veřejná knihovna texaské metropole El Paso. foto: B575, licence CC BY-SA 3.0, zdroj: wikimedia

„Je to pochopitelně otázka ekonomické rozvahy,“ tvrdí Tom Shockley, výkonný ředitel společnosti EPE. „Když se podíváte, jaké jsou podmínky pro rozvoj solární energetiky tady u nás na západě Texasu nebo na jihu Nového Mexika, je vám jasné, že můžete mít elektřinu prakticky zadarmo. Tak proč za ni platit uhelným elektrárnám?“ Do roku 2016 chce být El Paso a přilehlé městečka zcela nezávislé na fosilních zdrojích, pokud jde o výrobu elektřiny.

Celkem se plán EPE týká 400 000 odběratelů, a tak vyvstává otázka, jakým způsobem chce společnost nahradit energii z tepelné elektrárny u Four Corners. „Je to jednoduché,“ říká Shockley.

Prodáme náš sedmiprocentní podíl v elektrárně, a z utrženého zisku budeme schopni financovat vlastní projekty obnovitelných zdrojů.“ V plánech EPE do sebe všechno zapadá, a společnost by se ráda stala regionálním tahounem na místním trhu s OZE.

EPE v současnosti již podepsala kontrakt se solárními elektrárnami firem Macho Springs, LLC a Newman Solar, které dohromady disponují 60 MW solárních instalací. „Z Macho Springs můžeme odebírat jeden kilowatt za 5,79 centů, zatímco z tepelné elektrárny Four Corners nás stojí 12,8 centů,“ říká Shockley.

Do budoucna by se navíc měla cena solární elektřiny ještě snižovat, což uvítají i místní odběratelé. Texaští republikáni, tradiční odpůrci obnovitelných zdrojů, teď zažívají horké chvilky. Levnou a čistou elektřinu by totiž rádi i místní průmyslníci, jinak tradiční podporovatelé jižanské politiky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *