Budovy amerických úřadů jsou čím dál šetrnější

I když nám ještě dva měsíce do konce roku 2012 zbývají, jen letmý pohled zpět stačí ke konstatování, že letošní rok byl k projektům ekologických budov skutečně štědrý. Své o tom ví americká rada pro šetrné budovy, neboli U.S. Green Building Council (USGBC), která stojí jako odborný garant za udělováním certifikací LEED. Spokojeně si může mnout ruce, protože v letošním roce bylo realizováno, či se dokončuje, o polovinu více projektů u federálních budov oproti loňskému roku.

Americké úřady jsou čím dál častěji přestavovány nebo rovnou budovány s certifikátem LEED, foto: USGBC
Americké úřady jsou čím dál častěji přestavovány nebo rovnou budovány s certifikátem LEED, foto: USGBC

Ostatně, nárůst zájmu o LEED stavebí postupy, ekologické materiály, recyklovatelné stavby a šetrnou energetiku zaznamenala GBC ve všech sledovaných kategoriích, včetně soukromých domů. Za certifikaci federálních budov ale přeci jen plynou trochu jiné příjmy, a proto není divu, že Lane Burt, vedoucí technického oddělení GBC, má důvod k oslavě.

Podařilo se mu totiž, dle vlastních slov „Zajistit nárůst celkového povědomí o ekologických budovách a stavitelství ve státní sféře, a prosadit začlenění prvků ekologického designu do samotného konstrukčního procesu ve Státech.“

Jen pro srovnání – za rok 2011 obdrželo certifikaci LEED na 544 budov amerických úřadů a státních institucí, a letos se podařilo během osmi měsíců vyhotovit již 821. Pokud vše půjde podle plánu, vyhoupne se srovnání nárůstu ekologických budov oproti minulému roku o 51 %.

„Úspěch je symptomem naší předcházející usilovné práce,“ říká Burt, a následně skromněji připouští, že nynější raketový vzestup počtu certifikací je dán tím, že jednotlivé části americké federální administrativy získaly konečně větší povědomí o samotném eko-stavitelství.

Po řadě úspěšně dokončených renovací a realizací novostaveb už navíc bylo mnohem snazší je přesvědčit, aby učinily ze standardů LEED standardy pro stavbu federálních budov.

Americký úřad Hlavní správa administrace (General Service Administration, GSA), která zajišťuje v USA veškerý chod kanceláří a úřadů, od nákupu popisovačů a náplně do tiskáren až po schvalování plánů na nové administrativní budovy zařadila do svých stanov, že stříbrné hodnocení LEED bude nyní tím nezbytným důvěryhodným minimem, které budou muset automaticky nově budované federální budovy dosáhnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *