Americká marína musí přejít na biopaliva

V nedávném prohlášení amerického ministra pro námořnictvo (součást ministerstva obrany), Raye Mabuse, zaznělo: „Pokud má americké válečné námořnictvo zůstat plnohodnotnou vojenskou silou i do budoucna, bude nezbytné rozšířit vlastní potenciál produkce biopaliv a postupně na ně přecházet.“ Hlavním argumentem pro toto tvrzení je kolísavá cena a dostupnost ropy, která komplikuje jakékoliv dlouhodobé plánování operací.

Americká pacifická flotila může stejně jako zbytek loďstva Spojených států skončit bez rozvoje biopaliv na suchu. Zdroj: Lanerloon.com
Americká pacifická flotila může stejně jako zbytek loďstva Spojených států skončit bez rozvoje biopaliv na suchu. Zdroj: Lanerloon.com

V roce 1994 prý spotřebovávy Spojené státy americké 18 milionů barelů ropy denně (jeden barel, bbl. je 158,97 litrů, pozn. autora), množství, které je zapotřebí dnes je přísně střeženým taktickým tajemstvím. USA jsou přitom do velké míry závislé na importované ropě.

V roce 1994 spotřebovali Číňané a Indové dohromady něco kolem 5 milionů barelů za den, dnes je to už 13 milionů. Jinými slovy řečeno totéž: roste-li spotřeba velmocí a přitom nepřibývá ropy, zvyšuje se s tím její cena. A právě tato skoková navýšení v ceně dodávané ropy budou jen za letošek podle Mabuse stát americkou Marínu navíc dalších 500 milionů dolarů z omezeného rozpočtu.

„V konečném důsledku stojíme před velmi konkrétním problémem, který komplikuje případné nasazení a pohotovost našich námořních jednotek,“ potvrdil Mabus. „Být neustále závislí na externích zdrojích se prostě neshoduje s naší představou vojenské připravenosti.“

Na stejnou strunu zahrál při svém projevu na křižníku USS Monterey, kotvícím v Norfolku, i ministr pro zemědělství, Tom Vilsack: „Vývoj pokročilejší generace biopaliv je nejen otázkou národní bezpečnosti, ale také ekonomické stability. Tím, že dokážeme vyrábět doma na vlastní půdě kvalitní biopaliva, staneme se méně závislými na transportu paliv ze vzdálených lokací, které se mohou v případě eskalace vojenského konfliktu snadno stát nedostupnými.“.

Oba američtí ministři se v zásadě tedy shodují na tom že vybudování nových bio-rafinérií na území Spojených států může nastartovat domácí trh, a zároveň přinést potřebné úspory.

V této souvislosti není bez zajímavosti, že Evropská unie naopak začala v posledních dnech od podpory biopaliv první generace, tj. polí plných řepky, hromadně upouštět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *