Je energie mořských vln budoucností USA?
Společnost Northwest Energy Innovations (NWEI) se rozhodla rozpracovat nový koncept využití síly mořských vln k zásobování USA čistou energií. Součástí jimi navrženého zařízení Azura je kyvadlo, které rozhýbané houpáním vln generuje elektřinu.
V současnosti probíhá testování na pobřeží Havaje. Kyvadlová, ke dnu ukotvená bójka Azura, rozhodně není prvním zařízením svého druhu na světě. Na podobném principu funguje už celá řada zařízení, zejména ve Španělsku nebo ve Skotsku.
Jenže dosah praktického uplatnění pro USA je zdá se mnohem větší. V těsné blízkosti pobřeží tu totiž žije 39 % ze 123 milionů obyvatel, a tak by mohlo takové zařízení zcela změnit energetický model USA.
Největší příbojová elektrárna bude ve Skotsku
U pobřeží Austrálie vyroste největší vlnová elektrárna na světě
Jak to celé funguje? Dva pevné sloupy slouží jako opora hrazdě kyvadla/otočného plováku, které se houpáním mořským vln uvádí do pohybu. Malé houpání i otočka o 360 ° přitom vyrábí elektřinu.
Může za to generátor uvnitř bójky, který převádí kinetickou energii na elektrickou. Ta pak putuje podmořským kabelem k pobřeží. Azura, testovaná při pobřeží Havaje, je jen velikostí poloviční prototyp. I tak váží 45 tun.
Celé zařízení ukotvené nyní v zátoce Kaneohe na ostrově Oahu je zatím schopno generovat jen 20 kW, ale jeho potenciál je prý mnohem vyšší. Dalším krokem má totiž být zhodnocení plánu na masivnější kyvadlo pracující ve vyšších hloubkách (až 45 metrů).
Taková jednotka by byla schopna generovat až 1 MW, což už by stačilo k zásobování stovek domácností na pobřeží. Přitom základním prvkem budoucího uplatnění je konzistence celého procesu výroby bez ohledu na denní dobu.
Vývoj a konstrukci vlnového generátoru Azura NWEI z velké části zasponzorovala americká armáda.
Ta má totiž eminentní zájem na získání nezávislého zdroje energie, a je pravdou že připravovaná 1 MW jednotka by mohla sloužit jako mobilní zdroj pro rychle budované vojenské základny kdekoliv při pobřeží.
Po více zařízeních typu Azura kouká i ostrovní Havaj, které usiluje o stoprocentní nezávislost na fosilních palivech.
Ilustrační obrázek je pořízený z nevhodného úhlu, takže není moc jasné, jak a co se vlastně hýbe. Tady je odkaz na originální stránky: http://azurawave.com/ Vlastní princip výroby elektřiny jsem nezkoumal a ani nevím, jestli je tam zveřejněný. Předpokládám nějaký hydraulický systém uvnitř pohánějící turbínu s generátorem.