Největší příbojová elektrárna bude ve Skotsku

Skotské ministerstvo schválilo plán na výstavbu největší vlnové elektrárny na světě. Není divu, vždyť skotské pobřeží disponuje ideálními přírodními podmínkami, pod které prakticky spadá desetina pobřeží v Evropě, vhodných pro tento způsob výroby energie.

Prototyp vlnové elektrárny Oyster 800 během testování na Orknejích. foto: AquamarinePower
Prototyp vlnové elektrárny Oyster 800 během testování na Orknejích. foto: AquamarinePower

Pobřeží nedaleko skotského Lewisu (konkrétně mezi Lag na Greine a útesem Fivepenny) by mělo být v dohledné době osazeno čtyřiceti až padesáti plovoucími turbínami typu Oyster 800. Daná lokalita je proslavená neustále bouřícími vlnami, a má být zárukou stabilního výkonu 40 MW. Pokud bude dokončena, měla by být schopna zásobovat levnou elektřinou na třicet tisíc domů.

Zařízení Oyster 800 navrhuje a konstruuje společnost AquamarinePower. Momentálně je testováno v neméně bouřlivých podmínkách na Orknejích. Zdejší laboratoře Evropského centra pro výzkum mořské energetiky (European Marine Energy Centre, EMEC) jsou v současné době elektřinou z prototypů částečně zásobovány.

Martin McAdam z vedení společnosti Aquamarine Power soudí, že instalace přinese regionu nejednu výhodu. „Počítáme s výrazným ekonomickým prospěchem pro celou oblast. Při testování Oyster 800 na Orknejích jsme „utratili“ více než pět milionů liber, a spolupracovali s více než čtyřicítkou místních firem. Ve Skotsku to bude podobné – více pracovních příležitostí i zajímavých pobídek pro celý kraj.

K plánovanému projektu se vyjádřil i zástupce zdejší organizace WWF (Světového fondu na ochranu přírody) Lang Banks:„ Pro nás je to skvělá zpráva. Obnovitelné zdroje totiž hrají klíčovou roli při snižování emisí, a plánovaná elektrárna skutečně dostane skotské město Lewis na světovou mapu tahounů alternativních zdrojů energie.“

Celsias.com

Jeden myslel na “Největší příbojová elektrárna bude ve Skotsku

  • 13. 6. 2013 (4.47)
    Trvalý odkaz

    Jen tak dál. Sice je to kapka v moři, ale začína se od nuly.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *