Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
12. 6. 2013 v rubrice energie

Skotské ministerstvo schválilo plán na výstavbu největší vlnové elektrárny na světě. Není divu, vždyť skotské pobřeží disponuje ideálními přírodními podmínkami, pod které prakticky spadá desetina pobřeží v Evropě, vhodných pro tento způsob výroby energie.

Prototyp vlnové elektrárny Oyster 800 během testování na Orknejích. foto: AquamarinePower

Prototyp vlnové elektrárny Oyster 800 během testování na Orknejích. foto: AquamarinePower

Pobřeží nedaleko skotského Lewisu (konkrétně mezi Lag na Greine a útesem Fivepenny) by mělo být v dohledné době osazeno čtyřiceti až padesáti plovoucími turbínami typu Oyster 800. Daná lokalita je proslavená neustále bouřícími vlnami, a má být zárukou stabilního výkonu 40 MW. Pokud bude dokončena, měla by být schopna zásobovat levnou elektřinou na třicet tisíc domů.

Zařízení Oyster 800 navrhuje a konstruuje společnost AquamarinePower. Momentálně je testováno v neméně bouřlivých podmínkách na Orknejích. Zdejší laboratoře Evropského centra pro výzkum mořské energetiky (European Marine Energy Centre, EMEC) jsou v současné době elektřinou z prototypů částečně zásobovány.

Martin McAdam z vedení společnosti Aquamarine Power soudí, že instalace přinese regionu nejednu výhodu. „Počítáme s výrazným ekonomickým prospěchem pro celou oblast. Při testování Oyster 800 na Orknejích jsme „utratili“ více než pět milionů liber, a spolupracovali s více než čtyřicítkou místních firem. Ve Skotsku to bude podobné – více pracovních příležitostí i zajímavých pobídek pro celý kraj.

K plánovanému projektu se vyjádřil i zástupce zdejší organizace WWF (Světového fondu na ochranu přírody) Lang Banks:„ Pro nás je to skvělá zpráva. Obnovitelné zdroje totiž hrají klíčovou roli při snižování emisí, a plánovaná elektrárna skutečně dostane skotské město Lewis na světovou mapu tahounů alternativních zdrojů energie.“

Celsias.com
 Radomír Dohnal
Diskuse
  1. Koko:

    Jen tak dál. Sice je to kapka v moři, ale začína se od nuly.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz