Searaser vyrábí elektřinu pohupováním se po vlnách

Prototyp nové technologie využívající sílu mořských vln dostal oficiálně „požehnání“ britské vlády. Searaser, jak se model speciální vodní pumpy jmenuje, navrhla společnost Ecotricity. Mohl by v budoucnu stát dalším vítaným alternativním způsobem jak získat čistou energii.

Searaser - vyrábí elektřinu pohupováním se po vlnách
Kouzlo je v jednoduchém principu, nenáročnosti a spolehlivosti. Zdroj: theengineeer.co.uk

Při pohybu vodní masy se plovák pumpy pohupuje na vlnách, a stlačuje tak prostor ve válci umístěném pod vodní hladinou. Vynálezce tohoto systému, Alvin Smith, si pochvaluje celkové provedení zařízení především proto, že negeneruje elektřinu přímo v oceánu.

„Pokud instalujete jakékoliv zařízení do moře, musíte neustále počítat s tím, že při první bouři nabere velké množství vody,“ konstatuje Smith. „V praxi to znamená, že všechno musí být zcela uzavřené. Navíc, mořská voda je velmi agresivní a korozivní prostředí, což ovlivňuje výběr použitých materiálů.“

Podle Smithe prostě voda a elektřina nejdou dohromady, a už proto se zbytečně prodražují náklady na výrobu a údržbu. Přenést ale energii stlačované tekutiny z pumpy do generátoru na pobřeží je podle něj mnohem užitečnější nápad.

A právě na takové „užitečné nápady“ momentálně v Anglii slyší. Cílem Velké Británie je snížit závislost na neobnovitelných zdrojích energie, spotřebu fosilních paliv a zároveň výrazně snížit emise oxidu uhličitého do ovzduší.

Ostrovní země chce přirozeně využít potenciál přílivové energie, ale opravdu funkčních modelů, které by byly schopné do sítě dodávat smysluplné množství elektřiny, se zatím mnoho nenašlo.

Čestnou výjimku z pravidla tvoří zařízení ve Strangford Lough v Severním Irsku, které pomocí ponořených turbín využívá sílu mořského proudění. Ostatní projekty zatím narážejí na nepředpokládané technické problémy.

Návrháři modelu Searaser však neskrývají své ambice. Do pěti let chtějí instalovat podél pobřeží a dvě stě pump, ponořených do hloubky 18 metrů. Elektřina, kterou získají ze síly mořských vln, pak bude zásobovat 236 000 domů.

Dale Vince, zakladatel společnosti Ecotricity, k tomu dodává: „Věřím, že Searaser dokáže produkovat elektřinu mnohem levněji, než ostatní obnovitelné i konvenční zdroje.“

Samotná myšlenka napadla prý Smitha Alvina, když sledoval nafouknutý míč poskakující po vodní hladině. „Princip, ne nepodobný cyklistické hustilce, je tak jednoduchý, až je geniální,“ říká Smith.

„Nepotřebujeme žádné mazadla, lubrikanty ani hydraulické oleje, a není to žádná obří struktura, která by se nechala volně unášet oceánem. Voda byla vždycky nejčistějším zdrojem energie, a když už my Britové nemáme žádnou energeticky zajímavou řeku, jako Američané Colorado, musíme si poradit jinak.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *