288MW větrná farma ve Skotsku má zelenou

Skotská vláda schválila výstavbu větrné farmy Kilgallioch. Jde o pozemní větrnou farmu s výsledným výkonem 288 MW. Pro společnost ScottishPower Renewables (SPR) patřící španělské energetické firmě Iberdola půjde o druhý největší takový projekt.

Větrná farma Whitelee s výkonem 539 MW ve Skotsku, foto: Whitelee Wind Farm/SPR
Větrná farma Whitelee s výkonem 539 MW ve Skotsku, foto: Whitelee Wind Farm/SPR

Větrná farma Kilgallioch se bude skládat z 96 turbín. Věhem let 2014 nebo 2015 by měla začít růst poblíž města Barhill v kraji Ayrshire, dokončena by měla být do dvou let. Investice se bude pohybovat kolem 465 mil. euro.

Největší větrnou farmou, kterou dnes SPR – taktéž ve Skotsku – provozuje, je Whitelee s výkonem 539 MW. Iberdola je dnes skrze svou britskou pobočku SPR jedním z největších výrobců a developerů OZE v Británii.

Jen ve větrných elektrárnách má v Británii výkon 1200 MW. Zároveň aktuálně pracuje na rozšíření větrné farmy Black Law ze 124 MW na 193 MW. Taktéž pracuje na gigantické pobřežní větrné farmě East Anglia v Severním moři. Dokončená farma by měla nabídnout výkon 7200 MW!

Půjde tak o zdaleka největší pobřežní větrnou farmu na světě. I kvůli ní dnes Iberdola/SPR buduje také nové podmořské vedení pro spojení těchto elektráren se zbytkem Evropy. Zanedlouho také začne budovat svou první off-shore větrnou farmu West of Duddon.

Právě kvůli ní byl aktuálně výrazně rozšířen přístav v Belfastu. Celkově má Británie nakročeno obrovským způsobem rozšířit své výrobní kapacity v oblasti větrné energie.

Nakonec není bez zajímavosti ani fakt, že právě SPR je premiantem v oblasti testování využití vlnových a příbojových elektráren v Británii. Aktivně zkouší elektrárny typu Pelamis 2 a Hammerfest Strom HS1000.

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.