Japonsko buduje solární farmy na opuštěných golfových hřištích
Japonsko se v posledních letech stále více soustředí na obnovitelné zdroje energie. Ostrovní země ale řeší zásadní problém – nedostatek volného prostoru. Někdy není zapotřebí budovat plovoucí solární farmy na nádržích a jezerech. Postačí, když máte k dispozici opuštěná golfové hřiště.
Společnost Kyocera, japonský technologický gigant, zacílila v nedávných měsících právě na tato nevyužívaná volná prostranství, a rozhodla se zde vybudovat několik solárních farem. Ta největší má vyrůst přímo v prefektuře Kjóto.
I když se nám mezi nejrůznějšími světovými rekordy mega-farem zdát japonských přislíbených 23 MW relativně málo, i tak se bude jednat o největší „suchozemskou“ solární farmu v Japonsku.
Kyocera buduje v Japonsku největší plovoucí solární elektrárnu na světě
S předpokládaným výkonem 26 312 MWh ročně bude schopna zásobovat čistou energií téměř 8100 domácností (společnost Kyocera odhaduje spotřebu průměrné domácnosti na 3254,4 kWh ročně). Prvenství ve své velikosti ale zjevně neudrží dlouho.
V prefektuře Kagoshima plánuje ta samá společnost výstavbu solárního díla, které by mělo generovat až 92 MW. A stát bude, jak jinak, na opuštěných a třicet let nevyužívaných pozemcích sportovního areálu.
Sázka na sportoviště a nevyužívané golfové greeny se vyplácí. Je zde jen minimum zastiňujících stromů, rovný terén a přímý sluneční osvit. Na nápad společnosti Kyocera vstřícně reagují i realitní kanceláře: golfová hřiště zažila svůj boom v devadesátých letech, ale ten už je nenávratně pryč. Pro makléře s nemovitostmi je tak odprodej zarůstajících hřišť energetickému gigantu spásou.
Obliba golfu, coby královského sportu, klesá i v USA. Na vině poklesu zájmu je ale pravděpodobně spíše ekonomická situace obyvatel. Jak zmiňuje žurnál TreeHugger.com, údržba golfového hřiště průměrné rozlohy v USA si vyžaduje denní přísun téměř 900 000 litrů vody, a nemalé množství hnojiv a pesticidů. Údržba správného greenu je tedy velmi nákladný a neekonomický proces.
Ve státech jako je Florida, Kansas, Utah nebo Minnesota opuštěných golfových hřišť přibývá, a tak je nasnadě otázka, zda by se Američané nemohli pro jednou inspirovat Japonskem.
Soláry nepatří krom pouštních oblastí přímo na zem, ale na střechy baráků. Že se jedná o (bývalé) golfové hřiště je celkem jedno. Ponechat ladem a napřesrok tam máte krásnou přírodu.
Souhlasím, soláry patří na střechy baráků.
Šetření půdou by mělo obzvláště platit pro Japonsko (se 127 mio obyvateli). To jest zemi s rozlohou jen o trochu větší než Německo (80 mio obyv.) nebo jen o trochu menší než Kalifornie (39 mio obyv.).