IKEA buduje vlastní větrnou elektrárnu

Vedení amerických poboček švédského nábytkářského kolosu IKEA, zjevně nespokojené s tím, že 90 % jejich prodejních míst je vybaveno střešními solárními elektrárnami, se rozhodlo jít ještě dál. Zainvestovali projekt výstavby větrné elektrárny, která má pokrýt 165 % jejich celkové spotřeby na kontinentu.

„Investice do větrné elektrárny v Illinois posouvá IKEU na špičku mezi eko-korporacemi.“  Zdroj: IKEA US.
„Investice do větrné elektrárny v Illinois posouvá IKEU na špičku mezi eko-korporacemi.“ Zdroj: IKEA US.

Švédský nábytkářský gigant IKEA se rozhodl vyčlenit ze svých zisků dvě miliardy dolarů, které nasměruje do projektu obří větrné elektrárny u Hoopestonu ve státě Illinois, asi 150 kilometrů od Chicaga. V současnosti se jedná o největší jednorázovou investici společnosti IKEA do obnovitelných zdrojů ve světě.

Větrná farma v Hoopestone má být schopna generovat 98 MW čisté energie. Z hlediska environmentální politiky IKEA se jedná o jeden ze zásadních a dlouho očekávaných kroků, které mají pomoci naplnit jejich vizi.

A ta zní – do roku 2020 vyrábět více elektřiny z obnovitelných zdrojů, než kolik ve skutečnosti sami spotřebovávají. V celosvětovém měřítku se IKEA podílí na výrobě 1,425 GWh čisté energie, což je pořád jen 37 % jejich vlastní spotřeby. Americká větrná elektrárna to má ale záhy změnit.

V Illinois má díky dodavatelům z Apex Clean Energy vyrůst 49 dvoumegawattových větrníků Vestas V100. V řeči statistiky a čísel má tento krok „hodnotu“ spotřeby 34 000 průměrných amerických domácností, ekvivalent snížení emisí oxidu uhličitého z 55 000 aut nebo 165 % energie dosud spotřebovávané jejich prodejnami v .

Ve Spojených státech, kde provozuje IKEA 38 obchodů, pět distribučních center, dvě servisní centra a jednu továrnu, se jedná o první takovou investici. V jiných zemích po světě už ale elektrárny, solární i větrné, energii pro IKEA vyrábějí.

Mezi největší „výrobce“ energie patří Kanada, Dánsko, Francie, Irsko, Polsko a samotné domovské Švédsko. IKEA má jasno: „Dvoumiliardová investice do obnovitelných zdrojů je jasný signál světu o korporátní odpovědnosti celé naší společnosti.“

IKEA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *