Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
28. 2. 2008 v rubrice Větrná energie

Americký stát Texas, známý jako jedno z naftařských center Spojených států, v posledních letech rapidně investuje do . Celková kapacita roste každý rok o v průměru 45%. tak začínají doplňovat ropné vrtné plošiny, kterým pomalu, ale jistě „dochází šťáva“. Navíc místní farmáři z instalací větrných elektráren samozřejmě profitují, dostávají až několik stovek dolarů za jednu instalovanou na svém pozemku.

větrné elektrárny v Texasu

Zhruba 3% jsou v Texasu dodávána skrze . Na konci roku 2007 měl Texas instalováno 4356 MW výkonu ve větrných elektrárnách, plus dalších 1238 MW je rozestavěných. Celkově v USA mají větrné elektrárny 1% podíl na produkci elektrické , to znamená zásobení asi 4,5 milionu domácností. Někteří ekologičtí aktivisté prorokují, že by to mohlo časem být až 20%. Realističtější odhady hovoří o 5% až 7%. V každém případě tento obor v následujících letech přitáhne desítky miliard dolarů v investicích. Spojené státy aktuálně předstihly v celké instalované výrobní kapacitě větrných elektráren Španělsko a dostaly se na druhé místo na světě hned za .

nytimes, foto: nytimes
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
  1. Anonym:

    Sice je hezke ze USA prestihly Spanelsko ale kdyz vezmeme v potaz jenom pocet obyvatel tak to zas tak super neni. Spenelsko ma 45 milionu, Nemecko ma 82 milonu, a narozdil amerika ma pres 300 milionu. Pak jeste spotreba elektriny na cloveka v Americe je asi tak 5 vetsi nez v evrope. Takze jestli predstihly a nebo nepredsihly neni ocem mluvit. Kazdopadne zaostavaj.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz