Austrálie by mohla veškerou energii získávat z moře

Podle Světové energetické rady je jižní pobřeží jednou z nejvhodnějších oblastí pro rozvoj elektráren získávajících . Z tohoto zdroje by údajně mohla být pokryta dokonce kompletní spotřeba celého kontinentu.  
energie vln - elektrárna mořské vlny Oyster 2 Aquamarine Power

Současná roční spotřeba elektřiny v Austrálii činí 130 000 GWh. Podle vědců z australského národního institutu CSIRO pro výzkum podmořského bohatství by stačilo k pokrytí tohoto objemu využít pouze 10% ze všech vhodných míst pro vybudování pobřežních vlnových elektráren.

Austrálie se v minulosti zavázala snížit své emise do roku 2050 na 60 % úrovně z roku 2000. Prozatím neexistuje studie finanční efektivnosti. Náklady by bezesporu byly obrovské. Stejně tak by ale byly významné přínosy pro . Zároveň by se muselo při instalaci šelfových podmořských elektráren myslet na ochranu tamní fauny a flóry.

Např. společnost Aquamarine Power nedávno představila elektrárnu Oyster 2 (viz. obrázek a video). Jde o podmořskou instalaci dlouhou 26 metrů. Umístí se zhruba půl kilometru od pobřeží na mořské dno. Pracuje na jednoduchém principu hydraulických pístů. První prototyp v podobě Oyster 1 byl úspěšně otestován už v létě 2009.

Významnou pozici v oblasti výzkumu využití mořské energie má dnes . Právě tam mají také být nainstalovány první tři kusy Oyster 2, a to už v létě roku 2011.

inhabitat, ScienceDaily

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

4 komentáře: „Austrálie by mohla veškerou energii získávat z moře

 • 31. 8. 2010 (9.09)
  Trvalý odkaz

  Jaderná elektrárna potřebuje stabilní a dostatečné množství vody, které se na většině míst v Austrálii nedostává. Chlazení mořskou vodou přináší technické problémy.

  Reagovat
 • 21. 8. 2010 (19.57)
  Trvalý odkaz

  Austrálie hlavně měla už dávno postavit jadernou elektrárnu, vzhledem k množstí uranové rudy, která se tam nachází.

  Reagovat
 • 19. 8. 2010 (15.06)
  Trvalý odkaz

  Ked si clovek vezme, ze elektrina z riek tvori v niektorych statoch az 50% z jej celkovej vyroby a je to len minimalny zlomok z vody, ktora sa odpari z oceanov, tak tie vlnolamy, co by vyrabali elektrinu by dokazali pokryt celkovu spotrebu na Zemi aj 100-krat. problem je mozna len v tom, ze morska voda je slana a je problem pouzit material, ktory by rychlo neznicila. Musi to byt teda co najjednoduchsie a najodolnejsie. Ale nemusi to vobec byt drahe. V porovnani s veternymi vrtulami a panelmi, ktore su v podstate len hracky na zabavu podnikatelov, by morska voda mohla byt velmi spolahlivym a prakticky nevycerpatelnym zdrojom elektriny, bez nejakeho vplyvu na prostredie a rybicky (maximalne by to tak udrelo nejakeho zraloka po hlave). Problem je skor v tom, ze by vnutrozemske staty boli zavisle od primorskych, co je tazko predstavitelne.

  Reagovat
 • 19. 8. 2010 (14.51)
  Trvalý odkaz

  To mali urobit uz velmi davno. Vsade kop[a zblnkajucej vody a nikto to nevyuziva.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *