První setrvačníková elektrárna se rozběhne poblíž New Yorku

Společnost Beacon Power brzy ve státě New York spustí první velkou setrvačníkovou elektrárnu. Ta bude sloužit ke stabilizaci výkonem až 20 MW. Umožní tak připojení vyššího počtu .  
energetika - setrvačníková elektrárna Beacon Power Stephentown

Beacon Power existuje už od roku 1997. Dříve se zabývala vývojem záložních zdrojů pro telekomunikační průmysl. V roce 2004 ale změnila svou orientaci na vývoj zařízení určených k ukládání energie.

Malé setrvačníkové elektrárny jsou vynikajícím řešením problemů, se kterými se rozvodné sítě musí potýkat kvůli roustoucímu podílu . Poslouží ke krytí výkyvů, podobně jako např. nebo záložní fosilní zdroje. Narozdíl od nich ale nejsou zdaleka tak nákladné, náročné na výstavbu a nevypouštějí žádné emise.

V současné době firma díky půjčce amerického ministerstva energetiky dokončuje první setrvačníkovou elektrárnu ve městě Stephentown ve státě New York. Do konce letošního roku bude dokončen výkon 4 MW, během příštího roku pak bude elektrárna spuštěna na plných 20 MW. To už bude stačit jako 10% celkové regulační kapacity. Celkové náklady na výstavbu jsou 69 milionů dolarů, z toho půjčka je 43 mil.

Beacon Power už dnes připravuje dvě další podobné elektrárny nejen ve Spojených státech. Výhodou setrvačníkových elektráren jsou nejen nulové emise a jiné znečištění, ale také velmi rychlý start a tedy efektivnější běh. Podle jedné studie může 30-50 MW zdroj s rychlou odezvou nahradit 100 MW z fosilních zdrojů.

zdroj: GreenBang
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.