První setrvačníková elektrárna se rozběhne poblíž New Yorku

Společnost Beacon Power brzy ve státě New York spustí první velkou setrvačníkovou elektrárnu. Ta bude sloužit ke stabilizaci výkonem až 20 MW. Umožní tak připojení vyššího počtu .  
energetika - setrvačníková elektrárna Beacon Power Stephentown

Beacon Power existuje už od roku 1997. Dříve se zabývala vývojem záložních zdrojů pro telekomunikační průmysl. V roce 2004 ale změnila svou orientaci na vývoj zařízení určených k ukládání energie.

Malé setrvačníkové elektrárny jsou vynikajícím řešením problemů, se kterými se rozvodné sítě musí potýkat kvůli roustoucímu podílu . Poslouží ke krytí výkyvů, podobně jako např. nebo záložní fosilní zdroje. Narozdíl od nich ale nejsou zdaleka tak nákladné, náročné na výstavbu a nevypouštějí žádné emise.

V současné době firma díky půjčce amerického ministerstva energetiky dokončuje první setrvačníkovou elektrárnu ve městě Stephentown ve státě New York. Do konce letošního roku bude dokončen výkon 4 MW, během příštího roku pak bude elektrárna spuštěna na plných 20 MW. To už bude stačit jako 10% celkové regulační kapacity. Celkové náklady na výstavbu jsou 69 milionů dolarů, z toho půjčka je 43 mil.

Beacon Power už dnes připravuje dvě další podobné elektrárny nejen ve Spojených státech. Výhodou setrvačníkových elektráren jsou nejen nulové emise a jiné znečištění, ale také velmi rychlý start a tedy efektivnější běh. Podle jedné studie může 30-50 MW zdroj s rychlou odezvou nahradit 100 MW z fosilních zdrojů.

zdroj: GreenBang

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

11 komentářů: „První setrvačníková elektrárna se rozběhne poblíž New Yorku

 • 16. 3. 2011 (12.34)
  Trvalý odkaz

  Ja spise verim na domaci palivove clanky. Maji nespornou vyhodu v efektivite a nepotrebe podobnych veci jako jsou smart gridy apod.

  Reagovat
 • 17. 8. 2010 (15.45)
  Trvalý odkaz

  @Vladimír Kruľ

  Nebýt OZE vůbec by taková stavba nebyla zapotřebí…
  Prostě jen další plýtvání ve jménu „zeleného náboženství“…

  Reagovat
  • 25. 8. 2013 (16.20)
   Trvalý odkaz

   To je trochu nesmysl. Kompenzátory se používaly už ve třicátých letech minulého století. Je pravdou, že pak díky větší propojitelnosti sítě, možnosti regulace paroturbínových elektráren a vodním elektrárnám (tedy OZE), které je možné rychle regulovat, se pak od kompenzátorů upouštělo.

   Reagovat
 • 13. 8. 2010 (18.47)
  Trvalý odkaz

  Zaujimal by ma nazor nejakeho expertaa. Zotrvacniky totiz vyrabaju pri natoceni (napr. Zeme) moment, ktorym sa snazia dostat naspat do povodnej polohy. Ak by sa to robilo vo velkom, tak by to mohlo ovplyvnit napriklad otacanie Zeme. Podobne je to napriklad aj so zotrvacnikmi aut, ale tie su viac-menej rovnomerne rozlozene, takze sa navzajom rusia.

  Reagovat
  • 25. 8. 2013 (16.15)
   Trvalý odkaz

   Zkuste si to spočítat. Jediný setrvačník, který dokáže trochu ovlivnit ten náš zemský setrvačník je měsíc – a ten působí gravitační silou. :-)

   Reagovat
 • 13. 8. 2010 (18.36)
  Trvalý odkaz

  Konečne sa prestanú všetci vyhovárať že OZE už nieje možné pripájať do distribučnej siete kvôli výkyvom v sieti. Táto veta padla aj zo strany distribučných spoločností keď som bol na ELOSYS se v Trenčíne kde sa konal seminár o fotovoltaike na Slovensku.

  Reagovat
  • 25. 8. 2013 (16.20)
   Trvalý odkaz

   Pokud jim veškeré náklady na tuto regulaci majitelé fotovoltaických elektráren zaplatí tak proč by né.

   Reagovat
 • 13. 8. 2010 (18.21)
  Trvalý odkaz

  Je to dobry napad, si myslim. Precerpavanie vody ma aj svoje nevyhody (voda sa precerpava so stratami a z nadrze sa vyparuje). Zaujimalo by ma z coho to budu vyrabat a ako budu kontrolovat napriklad unavu materialu zaotrvacnikov.

  Reagovat
 • 13. 8. 2010 (18.20)
  Trvalý odkaz

  Zajímavé. Ale nenazval bych to elektrárna, je to akumulátor. V článku ale chybí údaj, kolik energie dokáže akumulovat. Je hezké že umí dodávat výkon 20MW, otázka ale je jak dlouho?

  Reagovat
 • 13. 8. 2010 (16.28)
  Trvalý odkaz

  no vypada to zaujímavo, čo vy na to ?

  Reagovat
  • 25. 8. 2013 (16.22)
   Trvalý odkaz

   Hlavně ty 0 emise – pěknej vtip – pokud něco proud nevyrábí, ale naopak proud spotřebovává ve svých ztrátách akumulace tak je celkem logické, že bude mít 0 emise.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *