Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
13. 8. 2010 v rubrice energie

Společnost Beacon Power brzy ve státě New York spustí první velkou setrvačníkovou elektrárnu. Ta bude sloužit ke stabilizaci výkonem až 20 MW. Umožní tak připojení vyššího počtu .  
energetika - setrvačníková elektrárna Beacon Power Stephentown

Beacon Power existuje už od roku 1997. Dříve se zabývala vývojem záložních zdrojů pro telekomunikační průmysl. V roce 2004 ale změnila svou orientaci na vývoj zařízení určených k ukládání energie.

Malé setrvačníkové elektrárny jsou vynikajícím řešením problemů, se kterými se rozvodné sítě musí potýkat kvůli roustoucímu podílu . Poslouží ke krytí výkyvů, podobně jako např. nebo záložní fosilní zdroje. Narozdíl od nich ale nejsou zdaleka tak nákladné, náročné na výstavbu a nevypouštějí žádné emise.

V současné době firma díky půjčce amerického ministerstva energetiky dokončuje první setrvačníkovou elektrárnu ve městě Stephentown ve státě New York. Do konce letošního roku bude dokončen výkon 4 MW, během příštího roku pak bude elektrárna spuštěna na plných 20 MW. To už bude stačit jako 10% celkové regulační kapacity. Celkové náklady na výstavbu jsou 69 milionů dolarů, z toho půjčka je 43 mil.

Beacon Power už dnes připravuje dvě další podobné elektrárny nejen ve Spojených státech. Výhodou setrvačníkových elektráren jsou nejen nulové emise a jiné znečištění, ale také velmi rychlý start a tedy efektivnější běh. Podle jedné studie může 30-50 MW zdroj s rychlou odezvou nahradit 100 MW z fosilních zdrojů.

zdroj: GreenBang
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. Slava:

  Ja spise verim na domaci palivove clanky. Maji nespornou vyhodu v efektivite a nepotrebe podobnych veci jako jsou smart gridy apod.

 2. Falkon Nightsdale:

  @Vladimír Kruľ

  Nebýt OZE vůbec by taková stavba nebyla zapotřebí…
  Prostě jen další plýtvání ve jménu „zeleného náboženství“…

  • hariprasad:

   To je trochu nesmysl. Kompenzátory se používaly už ve třicátých letech minulého století. Je pravdou, že pak díky větší propojitelnosti sítě, možnosti regulace paroturbínových elektráren a vodním elektrárnám (tedy OZE), které je možné rychle regulovat, se pak od kompenzátorů upouštělo.

 3. Fanda:

  Zaujimal by ma nazor nejakeho expertaa. Zotrvacniky totiz vyrabaju pri natoceni (napr. Zeme) moment, ktorym sa snazia dostat naspat do povodnej polohy. Ak by sa to robilo vo velkom, tak by to mohlo ovplyvnit napriklad otacanie Zeme. Podobne je to napriklad aj so zotrvacnikmi aut, ale tie su viac-menej rovnomerne rozlozene, takze sa navzajom rusia.

  • hariprasad:

   Zkuste si to spočítat. Jediný setrvačník, který dokáže trochu ovlivnit ten náš zemský setrvačník je měsíc – a ten působí gravitační silou. :-)

 4. Vladimír Kruľ:

  Konečne sa prestanú všetci vyhovárať že OZE už nieje možné pripájať do distribučnej siete kvôli výkyvom v sieti. Táto veta padla aj zo strany distribučných spoločností keď som bol na ELOSYS se v Trenčíne kde sa konal seminár o fotovoltaike na Slovensku.

 5. Fanda:

  Je to dobry napad, si myslim. Precerpavanie vody ma aj svoje nevyhody (voda sa precerpava so stratami a z nadrze sa vyparuje). Zaujimalo by ma z coho to budu vyrabat a ako budu kontrolovat napriklad unavu materialu zaotrvacnikov.

 6. Ladislav Kulhánek:

  Zajímavé. Ale nenazval bych to elektrárna, je to akumulátor. V článku ale chybí údaj, kolik energie dokáže akumulovat. Je hezké že umí dodávat výkon 20MW, otázka ale je jak dlouho?

 7. První setrvačníková elektrárna se rozběhne poblíž New Yorku:

  no vypada to zaujímavo, čo vy na to ?

  • x:

   Hlavně ty 0 emise – pěknej vtip – pokud něco proud nevyrábí, ale naopak proud spotřebovává ve svých ztrátách akumulace tak je celkem logické, že bude mít 0 emise.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz