Američané zkoumají umělou fotosyntézu

Prestižní kalifornské univerzity budou moct pět let čerpat 122milionový grant amerického ministerstva energetiky (DOE). Větší část z celkové sumy půjde na vytvoření zcela nové laboratoře Joint Center for Artificial Photosynthesis (JCAP). Tam se budou snažit výzkumníci hledat cesty jak přímo ze slunečního světla, vody a oxidu uhličitého vytvářet palivo.  
mořské řasy - rostliny - listy- fotosyntéza

V současné době už funguje řada podobných výzkumů umělé zaměřených na , které se v tomto ohledu zdají být nejslibnější. Jedním z velkých jmen v tomto oboru je například také známý kontroverzní vědec Craig Venter. Ten slibuje, že jeho modifikované mořské řasy dokážou produkovat palivo podobné ropě. Jako o možných produktech se ale uvažuje také o , metanolu nebo metanu.

DOE vytváří podobná výzkumná zařízení často. Již existuje podobná laboratoř zaměřená na vývoj nových . Navíc letos ministerstvo oznámí vznik ještě jedné podobné instituce zaměřené dalším směrem, kudy by se mohly ubírat praktické technologie budoucnosti. Toto centrum se zřejmě zaměří na .

Ve všech případech půjde především o základní výzkum v oblasti . A to hned na několika frontách. Vědci, kteří se projektu účastní jsou si vědomi toho, že půjde o běh na dlouhou trať. „Máme další dekádu na to abychom se zaměřili na fundamentální objevy a přinesli je na trh – bude to proces trvající 30 let,“ komentovala nová centra Kristina Johnson, podnikatelka v oboru nových technologií.

eetimes

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *