Přečerpávací elektrárny – ideální doplněk pro solární a větrné zdroje

je s ohledem na jednou z nejprogresivnějších zemí světa. Tamní architektonické studio Gottlieb Paludan aktuálně přišlo s novým nápadem. Ten počítá s využitím klasických či v kombinaci s vodními přečerpávacími elektrárnami. Tak by se vyřešil dlouhodobý problém alternativních zdrojů, totiž jejich nestálost.  
obnovitelné zdroje energie - Dánsko - Kodaň - Green Power Island

Dánsko už dnes získává 20% energie z . Jsou umístěné jak na pevnině, tak v moři. Podíl se neustále zvyšuje, ale spolu s tím se objevují také problémy. Ten hlavní spočívá v tom, že energie větru je nestálá. Někdy fouká hodně, někdy málo, někdy vůbec. však musí být zásobována konstantně.

Ostrovy zelené energie

Architektonické studio Gottlieb Paludan proto přichází s novým zlepšovákem. Projekt se jmenuje „Green Power Island“. Jeho gró spočívá v tom, že na opuštěných ostrovech v různých příhodných částech světa se vybudují obnovitelné zdroje energie a , společně s rozsáhlými vodními nádržemi. Ty budou fungovat jako přečerpávací elektrárny.

obnovitelné zdroje energie - Dánsko - Green Power Island

Také v již jedna taková přečerpávací vodní elektrárna funguje. Jde o jeden z technických divů ČR – Dlouhé Stráně. Zároveň je to nejvýkonnější u nás s výkonem 2 x 325 MW.

Dánská finta

Zajímavé je, že Green Power Island má fungovat opačně. Velká nádrž totiž bude přebytečnou energii z větrných turbín nebo solárních panelů využívat ke svému vypouštění (vypumpování vody), zatímco při nedostatku bude voda ponechána aby do nádrže přitékala. Sami tvůrci tomu říkají „dánská finta“.

obnovitelné zdroje energie - Dánsko - Green Power Island - Bahrain

Architekti už připravili konkrétní plány na vybudování podobných zařízení pro okolí Kodaně, Dánsko, Tampy na Floridě, Bahrainu a dalších míst světa. Zda se alespoň jeden z projektů podaří v nejbližší době zrealizovat, to je zatím ve hvězdách. Podle grafických návrhů jde o docela zajímavé, sic značně megalomanské plány.

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.