Spojené státy chtějí více vodních elektráren

V současné době mají Spojené státy necelých 80 GW výrobní kapacity ve vodních elektrárnách. Ty vyrábějí 5,74% z celkové produkce elektřiny, což je zdaleka nejméně ze všech vyspělých zemí. USA se nyní chystají vodní elektrárny výrazně podpořit. pokračování…

vodní elektrárny - přehrada Hoover Dam Ariel

Zemí, kde jsou vodní elektrárny aktuálně nejvíce v kurzu je jednoznačně Čína. Ta v nich vyrábí 17,18% celkové produkce elektřiny, má instalovanou kapacitu 171,52 GW a ve výstavbě je dalších několik desítek GW. Spojené státy v současné době nemají prakticky žádné plány na výstavbu nových vodních elektráren.

Nicméně, blýská se na lepší časy. Americké ministerstvo energetiky, miinsterstvo vnitra a United States Army Corps of Engineers (USACE) uzavřeli dohodu o porozumění, která má za cíl propagovat vodní energii. Její výhodou je, že je k dispozici zcela zdarma 24 hodin denně. Na druhou stranu, při stavbě rozsáhlých vodních děl se nenávratně poškozují celé ekosystémy.

Těchto nevýhod jsou si vědomi i Ken Salazar, americký ministr vnitra, a Steven Chu, ministr energetiky. „Musíme prozkoumávata a vyvíjet nové technologie a strategie pro zvyšování výroby energie z vody tak, abychom co nejméně poškozovali okolní životní prostředí, komentoval dohodu Chu.

zdroj: inhabitat.com

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *