Indie navrhuje povinné využívání solárních panelů

Platí to ovšem pouze pro jednu specifickou oblast, a to pro mobilní vysílače. Indie dnes patří k nejrychleji rostoucím trhům mobilní komunikace. V zemi je 525 milion majitelů mobilních telefonů a počet se stále zvyšuje. pokračování… mobilní telefony - mobilní vysílačIndické Ministerstvo pro obnovitelné zdroje chce proto navrhnout, aby nově postavené vysílače povinně byly vybaveny solárními panely namísto dieselových agregátů. Indie je obrovská země, některé její oblasti stále ještě nemají dokonce ani vlastní rozvody elektřiny. Přesto v těchto místech budují mobilní operátoři své sítě, a nejčastěji právě za využití dieselových generátorů.

V současné době je v zemi více než 250 000 věžů mobilních vysílačů. Ty každoročně spotřebují asi dvě miliardy litrů nafty. Vláda chce nyní pro provozovatele mobilních sítí navrhnout dotace, které by je měly donutit využívat obnovitelný zdroj energie přímo na věžích. Jeden průměrný vysílač potřebuje příkon 3 – 5 kW.

Znamenalo by to nejen ušetřit značné množství peněz za pohonné hmoty, ale také snížit vypuštění oxidu uhličitého do atmosféry. Očekává se, že v roce 2015 bude v zemi jedna miliarda uživatelů mobilních telefonů. Každý měsíc totiž přibývá přes deset milionů nových. Indie si přitom zároveň předsevzala, že do roku 2022 bude s pomocí solární energie vyrábět alespoň 20 GW elektrické energie.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *