Nový povrch pro solární panely zvyšuje výkon

Čínská společnost Yingli Solar představila nový model povrchové úpravy solárních panelů. Technologie anti-reflexivního oplášťování CleanARC, která nyní bude součástí všech vyráběných řad solárních článků firmy výrazným způsobem zvyšuje nejen odolnost celých panelů, ale zlepšuje i jejich výkon.

„Usazený prach a písek může snížit výkon solárních elektráren až o třetinu.“ Zdroj: Yinglisolar.com
„Usazený prach a písek může snížit výkon solárních elektráren až o třetinu.“ Zdroj: Yinglisolar.com

Technologický veletrh WFES v Abu Dhabí byl programově zacílen na oblast Blízkého východu, a proto i představované projekty a žhavé novinky měly valnou měrou vztah právě k drsnému prostředí pouští a polopouští nebo oblastí s převážně tropickým klimatem.

Přírodní podmínky často negativně ovlivňují výkon solárních elektráren, znečištěné panely mohou fungovat s až o 30 % nižší efektivitou. A takový pokles může mnohde setřít rozdíly mezi konvenčními a obnovitelnými zdroji energie.

Pro výrobce je to tedy zásadní otázka, na kterou Yingli Solar přináší řešení. Dokládá to i technologie CleanARC: povrchová úprava totiž u panelů významně snižuje míru abrazivního poškození, například větrem unášenými zrnky písku. Není to ale jediné, s čím by CleanARC mohl pomoci.

Podle výrobců je tato technologie právě tak ideálním řešením pro lokality, kde panují extrémně vysoké teploty, nebo naopak místa s vysokou vzdušnou vlhkostí či se „slanými“ přímořskými mlhami. Opláštění zajistí ochranu vlastním panelům, ale nesníží jejich výkon.

Pokud bychom například překryli panely obyčejným sklem, odráželo by se okolo 17 % paprsků dopadajících pod nízkým úhlem (typicky tedy ráno a navečer), a okolo 4 % během poledne. S CleanARC je to jiné: antireflexivní povrh snižuje odraz paprsků dopadajících pod nízkým úhlem na zhruba 6,5 %.

V praxi to tedy znamená okolo 3 % výkonu ve špičce více, a zhruba o 7 % větší celkový výkon v kWh. Povrchová úprava navíc zvyšuje vlastní odolnost, usnadňuje pravidelnou údržbu procesem samo-čištění a je i příslibem nižších nákladů na opravy.

Yingli Solar hodlá od roku 2015 tuto technologii začlenit jako nedílnou součást všech produktových řad. Abychom ale čínské výrobce, za kterými stojí už reputace v podobě 10 GW vyrobených solárních panelů, jen nechválili, musíme doplnit, že technologie CleanARC není jejich vlastním přínosem.

Originálním výrobcem této technologie je kalifornská Enki Technology, které jen do Číny odprodala výrobní licenci. „Jsme potěšeni, že tuto naši technologii dostala Yingli Solar na světový trh,“ říká Kevin Kopczynski, vedoucí Enki Technology. „Naše anti-reflexivní oplášťování je poměrně jednoduchá součást, která má ale na efektivitu provozu a snižování míry přidružených nákladů vyloženě pozitivní vliv.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *