Brazilské stadiony pohání solární energie

V příštím roce se v Brazílii uskuteční obří sportovní událost – světový šampionát ve fotbale. Brazilci chtějí světu ukázat moderní tvář své země, a proto neváhají do modernizace a výstavby nových stadionů investovat milióny dolarů. Jedním ze stěžejních projektů je i investice do obnovitelných zdrojů. Hned sedm brazilských stadionů bude pokryto solárními panely!

Stadion Mineirão pro 62 000 fanoušků ve městě Belo Horizonte; foto: Luan S.R., licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
Stadion Mineirão pro 62 000 fanoušků ve městě Belo Horizonte; foto: Luan S.R., licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Před pár dny Brazílie slavnostně zprovoznila první solární elektrárnu na renovovaném stadiónu Mineirão ve 2,5 miliónovém městě Belo Horizonte. Stavbu elektrárny v hodnotě 16,1 miliónů dolarů financovala německá banka KfW a brazilská energetická společnost CEMIG.

Stadion Mineirão pro 62 000 fanoušků byl postaven již v roce 1965 a pro potřeby šampionátu ve fotbale zmodernizován v minulém roce. Letos pak byla na střechu instalována solární elektrárna o výkonu 1,4 MWp.

Stadion se však nepyšní jen obřím polem solárních panelů, ale i inteligentním sběrem užitkové vody. Celkem na 50 000 m2 stadion zachytává dešťovou vodu a shromažďuje ji pro použití na záchodech nebo například pro zavlažování hřiště.

Souběžně se stadionem Mineirão finišuje mnohem větší přestavba stadionu Mané Garrincha v hlavním městě Brasília. Stadion Mané Garrincha pro 73 000 fanoušků bude vybaven solární elektrárnou o výkonu 2,5 MWp. Podle propočtů, elektrárna má vystačit pro 50 % energetických potřeb stadionu.

Výhodou Brazílie není jen větší počet slunných dnů, ale i vyšší intenzita slunečního záření. V České republice je roční intenzita slunečního záření průměrně 1000 kWh/m2. V Brazílii minimálně dvakrát tolik. Naše největší solární elektrárna Ralsko o výkonu 38,3 MW by tak místo ročního výnosu 40 GWh vyrobila v Brazílii minimálně 80 GWh elektrické energie.

Renewable Energy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *