Americká armáda zprovoznila největší koncentrační fotovoltaiku na světě

Spojené státy americké mílovými kroky směřují k výraznému podílu obnovitelných zdrojů energie na svém energetickém mixu. Americká armáda nezůstává v tomto ohledu pozadu. Aktuálně zprovoznila největší nízko-koncentrační solární elektrárnu na světě s výkonem 4,1 MW.

Koncentrační solární elektrárna o výkonu 4,1 MW u americké raketové střelnice White Sands, foto: U.S. Army
Koncentrační solární elektrárna o výkonu 4,1 MW u americké raketové střelnice White Sands, foto: U.S. Army

Raketová základna White Sands se od 16. ledna 2013 může pochlubit solární elektrárnou o výkonu 4,1 MW. Výjimečná je v tom ohledu, že jde o technologi nízko-koncentrační fotovoltaiky.

Nižší účinnost, lepší výnos

Ta sice není tak účinná jako vysoce-koncentrační solární elektrárny, ale dává ekonomický smysl tam, kde jde dostatek volné levné půdy. Což v americkém státě Nové Mexiko, kde se základna White Sands nachází, skutečně není problém. Základna zabírá plochu 600 000 akrů.

Nová solární elektrárna je zároveň největší tohoto typu na světě. Svým výkonem hravě překonala dosud vedoucí 2MW projekt v italském měste Puglia, který byl spuštěn minulý rok na jaře.

Solární elektrárna vyšla celkem na $16.8 mil. a pokrývá 42 akrů. Výhodou je, že americkou armádu vlastně elektrárna nestála předem vůbec nic. Pouze se musela zavázat, že vyrobenou elektřinu bude po určitou dobu odebírat za dohodnutou cenu. V tomto případě 25 let.

Elektrárnu stavěl Siemens

O vybudování elektrárny se postarala společnost Siemens. Skládá se z 15 000 solárních panelů, které jsou připevněny na trackerech STS-Azimuth společnosti Solaria (stejné, která dodala vybavení do italské Puglie).

Tracker umožňuje, aby solární panely byly neustále namířeny tím nejlepším možným směrem pro nejvyšší výnos. Solaria odhaduje, že se tím zvyšuje energetický výnos až o 30 %.

Vybudování nové elektrárny trvalo pouze 8 měsíců, od dubna do prosince 2012. Elektrárna bude základně dodávat celkem 10 % spotřebované energie (doplňuje ji ještě 375kW střešní solární elektrárna na parkovišti) a ročně ušetří 7400 tun emisí.

mají vedle Německa našlápnuto stát se světovou velmocí v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Země pomalu vybředává z ekonomických problémů a přirozeně směřuje k dalšímu období prosperity.

cleantechnica.com

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

3 komentáře: „Americká armáda zprovoznila největší koncentrační fotovoltaiku na světě

 • 20. 1. 2013 (14.09)
  Trvalý odkaz

  Jestli mají dotatek regulačních kapacit a lokality tak příhodné, jako Nové Mexiko, jen ať instalují, je otázka, jetli se to energieticky vyplatí, respektive, jestli ny výrobu nebylo spotřebováno více energie, než za oněch 25let do sítě vrátí.

  V takových místch takové zdroje smysl dávají, stejně jako dávají smysl hydroelektrárny na severu Evropy.

  Reagovat
 • 20. 1. 2013 (13.18)
  Trvalý odkaz

  Nějak se mi nelíbí celý ten nadpis „Nižší účinnost, lepší výnos“ bez ohledu překlepu.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *