Největší koncentrační solární elektrárna na světě je v z poloviny hotova

Ve vyprahlé poušti Mojave v americkém státě Kalifornie roste zařízení zvané ISEGS. Jakmile bude dokončeno, půjde o největší koncentrační solární elektrárnu na světě s výkonem 370 MW. V současné době je konstrukce zhruba v polovině a úspěšně pokračuje dál, dokončena má být v polovině roku 2013.

Po dokončení v polovině roku 2013 bude Ivanpah největší koncentrační solární elektrárna na světě, foto: BrightSource
Po dokončení v polovině roku 2013 bude Ivanpah největší koncentrační solární elektrárna na světě, foto: BrightSource

Obrovská koncentrační solární elektrárna bude stát 2,2 mld. dolarů. Investorem je společnost BrightSource. Revoluční solární elektrárna se bude skládat ze 173 000 heliostatů (otáčejících se zdrcadel).

Heliostaty budou směřovat sluneční paprsky na tři vysoké věže kde se bude díky teplu přeměňovat voda v páru a ta zas pohánět turbíny vyrábějící elektřinu.

V současné době na elektrárně pracuje kolem 2100 dělníků. Ti zatím stačili postavit zmíněné tři věže a vztyčit asi 50 000 heliostatů.

Jakmile bude za rok elektrárna spuštěna, bude s výkonem 370 MW napájet více než 140 000 kalifornských domácností.

Solární koncentrační elektrárny zatím v porovnání s klasickou fotovoltaikou výrazně zaostávají. Jakmile bude projekt ISEGS dokončen, bude to znamenat zdvojnásobení celkové kapacity koncentračních slunečních elektráren v USA.

Přesto, především v pouštních oblastech, mají poměrně značný potenciál.

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.