V Maroku vyroste 500MW solární elektrárna

Maroko, arabská země v severozápadním cípu , má ze všech zemí severu černého kontinentu k asi nejblíže. Svědčí o tom i aktuální projekt výstavby 500MW solární elektrárny, která má vyrůst na jihu v oblasti Ouarzazate. Jde o kombinovanou koncentrační a fotovoltaickou sluneční elektrárnu, která má být dokončena v roce 2015.

Maroko je jednou ze zemí s jejich pomocí bude Evropská unie plnit svůj závazek zvýšit do roku 2020 podíl energie z obnovitelných zdrojů na 20 %, foto: Jan Horčík pro Ekologické bydlení
Maroko je jednou ze zemí s jejich pomocí bude Evropská unie plnit svůj závazek zvýšit do roku 2020 podíl energie z obnovitelných zdrojů na 20 %, foto: Jan Horčík pro Ekologické bydlení

Stavbu největší solární elektrárny v a pravděpodobně i na celém severu Afriky zajišťuje organizace MASEN, neboli Marocká agentura pro solární energii. Práce na první fázi, tedy vybudování 160MW solární koncentrační elektrárny, mají začít ještě během 3.-4. čtvrtletí 2012, řekl agentuře Reuters šéf MASEN Mustafa Bakkoury.

Následovat budou tendry na 50MW fotovoltaické elektrárny a 50MW koncentrační elektrárny, opět v oblasti Ouarzazate, asi 160 km jižně od Marrakéše. Maroko jako takové si klade za cíl do roku 2020 vybudovat solární elektrárny s výrobní kapacitou 2000 MW. To by představovalo 38 % celkové současné instalované výrobní kapacity elektřiny v Maroku.

Zmíněná 500MW solární farma je jen jednou z celkem pěti rozlehlých plánovaných solárních farem, které mají v Maroku v následujících letech vyrůst. Maroko, jakožto jedna z nejstabilnějších arabských zemí, má ambice stát se velkým vývozcem elektřiny do Evropské unie přes Španělsko v rámci projektu DESERTEC.

Ten počítá s budováním koncentračních i fotovoltaických solárních a větrných elektráren na celém severu , jejich vzájemném propojení a připojení do energetické sítě Evropské unie.

Problémy v Maroku ale jsou hned dva: odhadované náklady činí 9 mld. dolarů ($297 mil. už přislíbila Světová banka), plus dvě z plánovaných solárních elektráren mají být vybudovány v problematické oblasti Západní Sahary. Ta usiluje o samostatnost, kterou jí Maroko pochopitelně nechce ponechat.

Mimochodem, ve spolupráci s MASEN aktuálně proběhl rekordní přelet solárního letadla Solar Impulse ze Švýcarska do Maroka.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *