Google masivně investuje do geotermální energie

Geotermální elektrárny a geotermální energie obecně, dlouho opomíjený typ obnovitelného zdroje energie, si v poslední době získává čím dál tím větší popularitu. Vědci z MIT (Massachusetts Institute of Technology) odhadují se, že v podzemí USA se skrývá energie 100 gigawattů, tedy zhruba 2000x více, než v současné době USA ročně spotřebují. Tak obrovský potenciál nemůže zůstat nepovšimnut světovým gigantem v oblasti internetového vyhledávání, společností Google. Její charitativní odnož Google.org investovala do rozvoje geotermální energetiky 11 milionů dolarů, což je více, než kdokoliv jiný v USA na geotermální elektrárny dává, včetně americké vlády. Tady je vidět, jak moc podceňovaný zdroj energie geotermální elektrárny jsou.
Geotermální elektrárna
Například australská vláda naproti tomu už odklepla 43,5 mil. dolarů na rozvoj této oblasti, další projekty jsou rozjeté v Evropě i v Japonsku, v ČR také. V současné době asi nejrozvinutejší geotermální energetiku na světě má Island, který používá geotermální energii pro výrobu elektřiny i vytápění. Proč má Google takový zájem na nových, obnovitelných zdrojí energie? Viz. články jako eSolar získal $130 milionů od Google a dalších investorů či Larry Page, ředitel Google: budoucnost je v solární a geotermální energii. Google je dnes jedním z největších konzumentů elektřiny na světě, a to díky svým obrovským datacentrům rostoucím po celém světě.

scientific american

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

4 komentáře: „Google masivně investuje do geotermální energie

 • 17. 7. 2012 (10.11)
  Trvalý odkaz

  Geotermální elektrárny jsou alejspon obnovitelný a přesto stálý zdroj energie společně s vodními elektrárny. Větší budoucnost než solární elektrárny mají spíše větrné elektrárny – jednak jejich výkupní cena je nejnižší ze všech obnovitelných zdrojů oproti fotovoltaice, která i přec výrazné snížení výkupní ceny v posledních letech se přesto pohybují na opačné straně a druhý fakt je,. že aby solární panely nezabíraly ornou půdu, musí se instalovat na střechy, nebo někdy jinde. Větrné elektrárny naproti tomu nemají skoro žádné nároky na místo.

  Reagovat
 • 1. 9. 2008 (15.22)
  Trvalý odkaz

  A kdyz se odcerpa ze zeme 100 gigawatt nebude tu pak zima? Prece jenom zakon o zachovani energie, proste kdyz spalim uhli tak spalim uhli, ale kdyz odeberu energii ktera je v zenskym jadru tak ochladim celou planetu a o to vic budu palit v zime uhli :) Extremni nazor, ale neco na tom bude, ne?

  Reagovat
  • 25. 9. 2013 (14.40)
   Trvalý odkaz

   Spočítejte si, kolik energie planeta má v žhavém jadře. Uvědomte si, že žijeme v podstatě na tenké vrstvě strusky na hladině magmatu. :-)

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *