Londýn dokončil most se solární střechou
Práce na největším solárním mostě světa, londýnském Blackfriars, byly úspěšně dokončeny. Železniční most nad řekou Temží si před pěti lety vybraly společnosti First Capital Connect, FCC (správce londýnského úseku železniční nákladní přepravy) a Solarcentury. Jejich cílem nebylo nic menšího, než osazení „střechy“ mostu solárními panely a tím snížení emisí oxidu uhličitého o 511 tun ročně.
„Elektrické vlaky už jsou ve své podstatě tou nejčistější možností přepravy lidí i nákladu,“ říká David Statham manažer FCC. „A my tyto možnosti naším projektem ještě rozšiřujeme. Navíc solární panely, umístěné na svrchní konstrukci mostu, nezabírají žádný nadbytečný prostor, o který je ve městě nouze.“
Navíc „zaclonění“ vlaků má pomoci i k nepatrnému snížení spotřeby energie na klimatizaci. „Společně se Solarcentury jsme chtěli ukázat, že udržitelný model ekologické přepravy může jít ještě dál.“
Solární energie ze Sahary poteče do Evropy do 5 let
Suzann Lashfordová, vedoucí prodeje a reklamního oddělení Solarcentury, doplňuje: „V řadě případů se objeví nápad „dejme na střechu solární panely“, až když je dílo hotové. To samozřejmě není případ viktoriánského mostu z roku 1886, ale je to záležitostí dneška. Investoři si totiž málo uvědomují, že začlenění solárních panelů do stavebních projektů může výrazně snížit jejich náklady teď i v dalším provozu.“
Na mostě Blackfriars se teď skví „střecha“ ze 4400 solárních panelů, která pokrývá plochu 6000 metrů čtverečních. Roční výkon je projektován na 900 000 kWh, a má pokrýt polovinu spotřeby přilehlé železniční stanice a celého úseku.
Paul Byrne, jeden z vedoucích pracovníků Network Rail (Správce celé londýnské železniční sítě) s potěšením konstatuje: „Je to ukázkový příklad, který může sloužit jako inspirace pro další projekty, co všechno můžeme s obnovitelnými zdroji energie ještě dokázat.“