Vodafone a Alcatel-Lucent spustili „šetrnou“ základnovou stanici

mobilní telefony - hybridní základnová stanice VodafoneV Kataru, emirátu v jihozápadní části Perského zálivu, spustily společnosti Vodafone a Alcatel-Lucent svou první základnovou stanici, která je zcela nezávislá na rozvodné síti. Svou energii si vyrábí sama za pomoci solárních panelů a větrné elektrárny.

Hybridní základnová stanice běží prozatím v testovacím módu, přesto je „na ostro“ zapojena do mobilní sítě. Stanice dokáže využívat v jednu chvíli oba zdroje, tedy solární i větrnou energii. Přebytečná energie se ukládá do baterií na pozdější využití.

Zástupce Vodafonu připouští, že využití hybridní stanice je nákladnější, než kdyby energii vyráběl dieselový agregát (v Perském zálivu, jak známo, není o ropu nouze). Na druhou stranu, velkou část nákladů a problémů přináší nutnost pravidelného doplňování paliva ve vzdálených oblastech.

Tomu se lze díky hybridní stanici vyhnout. Stejně tak je možné neustále vzdáleně monitorovat veškeré energetické statistiky vysílací věže, který může být usmístěna i hluboko v poušti.

Postupně chce Vodafone, druhý největší mobilní operátor na světě, zavádět podobné zelené technologie po celém světě. Firma provozuje mobilní síť také u nás.

environmentalleader

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Jeden myslel na “Vodafone a Alcatel-Lucent spustili „šetrnou“ základnovou stanici

  • 23. 5. 2010 (6.14)
    Trvalý odkaz

    ALE ZASE MI CHYBÍ TO, KDY TO BUDE NA TRHU…??? JE SNAD DOST MÍST, KDE JSOU ZÁVISLÍ NA OSTROVNÍM PROVOZU,NE…???

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *