New York využije energii přílivu k výrobě elektřiny

Společnost Verdant Power se snaží získat licenci na vybudování 30 turbín v newyorské East River. Zatímco větrné a solární elektrárny jsou dnes ve na vzestupu, energie řek a moří zůstává stále z větší části nevyužita. Verdant Power to chce změnit.  

Shání proto povolení k umístění celkem 30 podvodních turbín do východního ramena East River. Pokud se jí to podaří, půjde o první podobnou aplikaci v USA a první americkou , která bude dodávat energii do národní .

Společnost Verdant Power strávila vývojem své téměř celou jednu dekádu. Třílisté podvodní turbíny pracují velmi podobně jako ty . Převádějí energii obrovské masy vody, která cyklicky směřuje směrem k a od pobřeží, na elektrickou energii.

Aby otestovala dopad na podmořskou faunu a flóru, nasadila v letech 2006-2008 šest zkušebních turbín právě v . První testy dopadly velmi dobře, zúčastnilo se jich i americké ministerstvo energetiky a některé státní laboratoře.

Co se týká získávání energie z oceánů a moří v Evropě a zbytku světa, nejdále je zatím . Tamní studie ukázaly, že by Británie mohla získávat až 20% celkové spotřeby energie ze zdrojů na pobřeží (ať už jde o podmořské turbíny, nebo pobřežní ). Velmi se v tomto směru angažuje také Kanada.

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *