Bydlení v paneláků může být úsporné a sexy

Nejen v ČR se staví stále více rodinných domů a kdo „vidí za roh“, myslí také na to jak snížit náklady na energie ještě dříve, než se vůbec nastěhuje. V panelových domech je situace trochu jiná, i zde však lze dosáhnout pasivního standardu. Vizi neziskovky EkoWATT představil na konferenci Going Green 2012 Jiří Beranovský.

Nízkoenergetické či dokonce pasivní a levné bydlení dokážou nabídnout i panelové domy, podle některých jsou prostě "sexy", foto: Martin Singr
Nízkoenergetické či dokonce pasivní a levné bydlení dokážou nabídnout i panelové domy, podle některých jsou prostě „sexy“, foto: Martin Singr

Každý třetí Čech bydlí v panelovém domě, zejména ve městech je pak toto procento výrazně vyšší. Ačkoliv je každý panelový dům unikát, vyznačují se stejnou architekturou a konstrukcí, stejné je rovněž tvarové a energetické řešení. Na tyto domy proto lze uplatnit stejnorodá řešení se stejnorodým efektem. „Čím hůře ten dům vypadá, tím je výsledný efekt lepší,“ říká Jiří Beranovský k stavu našeho dědictví z minulého režimu, panelových domů.

V ČR je podle EkoWATTu zhruba 1 200 000 bytů v panelových domech, ale pouhá polovina je rekonstruována. Druhá polovina dosud na dvojnásobné prodloužení životnosti z původních čtyřiceti až šedesáti let čeká. To je asi šest set tisíc bytů, které mohou mít minimální nároky na spotřebu energií.

Trvale obydlené byty v bytových domech ale nejsou jen panelové domy, které vznikaly mezi lety 1946 a 1990. Dalších více jak půl milionu bytů je standardních činžovních, vystavěných v první polovině dvacátého století, a zhruba stejně (nad 150 000) je v ČR historických budov postavených do roku 1900 a porevolučních domů, které byly postaveny za deset let do roku 2001.

Potenciál je značný

Zatímco starší domy vykazují roční spotřebu energie na vytápění 250 kWh/m2, ty postavené v současné době jsou maximálně na 150 kWh. Pasivní však musí mít spotřebu ještě desetkrát nižší. Podle EkoWATTu může být až 85 % panelových domů v ČR v pasivním standardu. „Panelové bydlení, pokud se dobře zrekonstruuje, je prostě sexy. Je dobré do budoucnosti,“ prohlásil Beranovský.

V ČR se obvykle rekonstruuje tak, že se zaizolují stěny, čímž se byty zateplí, okna se vymění za hezká plastová a v lepším případě se zateplí také střechy a stropy technického podlaží nebo se upraví otopná soustava a spodní rozvody.

A když se dá izolace málo, je to problém. Podle Beranovského se v takovém případě dům zakonzervuje na desítky let a další úspora je již pouze malá. O tom, že v nesprávně zatepleném bytě jsou nezdravé koncentrace CO2 ani nemluvě.

Oproti tomu pasivní panelák se zatepluje 20 cm polystyrenu, přičemž u lodžií stačí osm. Zateplí se i stropy sklepů a udělá se sanace střechy se zateplením. „Pokud by to nebylo možné, lze umístit lokální rekuperační jednotky do podhledů v koupelně nebo v chodbách bytů,“ radí Beranovský. Fasáda může pak dostat líbivý barevný kabát.

V panelácích pak dojde na výměnu oken a meziokenních vložek v bytech a na schodišti. V bytech by mělo být trojsklo, na chodbách stačí dvojité sklo. Pro venkovní zasklení lodžií pak může být použito jen sklo jednoduché. Nezbytné je rovněž centrální nucené rovnotlaké větrání s rekuperací, rekonstrukce stoupaček a výměna zdroje, třeba za tepelné čerpadlo.

V pasivním paneláku by měly najít své místo i obnovitelné zdroje energie jako je fotovoltaika. Díky ní i dalším opatřením se daří snížit provozní náklady zhruba na polovinu původních.

Jak se to zaplatí? Samo!

Taková opatření samozřejmě nejsou zadarmo, náklady jsou podle propočtů EkoWATTu o nějakých 50 % vyšší než u obvyklé rekonstrukce. Na placení lze použít vlastní prostředky z fondu oprav nebo využít klasický bankovní úvěr.

Mohou se však také financovat dle konceptu EPC, tedy financování z dosažených úspor. V praxi to vypadá tak, že se realizují úsporná opatření a poté nájemce platí stejně jako dříve, akorát místo do teplárny nebo elektrárny posílá peníze firmě, která provedla a garantuje tyto úsporná opatření. A za pár let začne skutečně šetřit.

5 komentářů: „Bydlení v paneláků může být úsporné a sexy

 • 6. 1. 2015 (22.30)
  Trvalý odkaz

  Zelena ekonomika 21.storocia pre kazdeho a nie pre
  vyvolenych.Obcan zo Slovenska z Nitry dobrovolnik
  SHO.

  Reagovat
 • 6. 1. 2015 (21.50)
  Trvalý odkaz

  Restauracne kompexi pre spolocne stravovanie a pro
  fesionalnu gastronomiu Bio by mali byt sucast byto
  vych komplexov.Kuchine,spotrebyce,riad atd.minulo
  st.++++ Usetrenie energie,surovin navyrobu spotre
  bycov,priestoru na kuchyne aj tak su spotrebyce vy
  uzite nie na maximum.Blahobyt EKO cas starat sa o
  zdravie a psichyku usetrenie dani.Urady prace a
  Mynisterstva soc.rodin zrusit a nahradit ho zaklad
  ny prijem nepodmieneni a zaviest technologie dlho
  v zivotnostou velka nezamestnanost by sa nahradila
  dobrovolnou pracou roznych odvetviach,ked volak
  a bude lebo je uz technicka nezamestnanost.

  Reagovat
 • 13. 8. 2012 (23.19)
  Trvalý odkaz

  S ochlazovanou plochou a větší efektivitou je to samozřejmě pravda, jenže je tu ještě ekonomická realita. V paneláku většinou žijí ti co mají hlouběji do kapsy a tam vše končí. Pokud si na to musíte půjčit tak samozřejmě úroky snižují návratnost. Navíc důchodci radši dají peníze vnoučátků než aby řešili co bude za 10 let. Takže dnes je běžné 10 cm a vídí se i pouhých 7.

  Reagovat
 • 13. 8. 2012 (7.57)
  Trvalý odkaz

  Smysl to rozhodně má. Vezmeme-li v úvahu poměr ochlazovaných stěn rodiného domku a paneláku vzhledem k množství obyvatelů (při stávající normě 150kWh/m2/rok), je na tom panelák mnohonásobně lépe. Celkově mají vícepatrové obytné budovy mnohem větší potenciál šetřit energii než rodinná výstavba. Zároveň je to elegantní řešení jak revitalizovat stávající panelovou výstavbu a zvýšit zájem o bydlení v ní. Samozřejmě za předpokladu koncepčního řešení občanské vybavenosti na sídlištích (obchody,restaurace,…)

  Reagovat
 • 13. 8. 2012 (7.23)
  Trvalý odkaz

  Už jsem četl hodně pitomostí, ale aby někdo tvrdil o bydlení, že je sexy?Myslím, že se vůbec z tohoto pojmu mohou někteří zbláznit – hlavně, aby to bylo sexy a pak se diví,že je tolik úchylů, kteří to nezvládnou.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *