Dům v hornatém srdci Brazílie vás chytne za srdce

Bydlení v srdci divoké a nespoutané přírody? Brazilské architektonické studio mk27 má jasno. Vsadili na výstavbu rezidenčního bydlení v „pustině“, vzdálené 180 kilometrů od Sao Paula, a za svůj projekt nyní sklízí ovace. Co říkáte na jejich Mororo House?

„Stejně důležité jako zasazení domu do krajiny je i uspořádání interiéru.“ Zdroj: mk27
„Stejně důležité jako zasazení domu do krajiny je i uspořádání interiéru.“ Zdroj: mk27

Dům je zasazen do kopcovité zalesněné krajiny, kde se mísí borovicové porosty s listnatými. A do této přírodní zelené kulisy obydlí skutečně pasuje. Je navíc postaven s ohledem na okolí tak, aby se jeho přírodymilovní obyvatelé mohli kochat nádhernými a nerušenými výhledy. Zdejší region je znám (i na brazilské poměry) chladnými zimními teplotami, což kladlo na architekty zvýšené nároky.

Museli totiž zajistit, aby byl dům od prostředí, které v létě vyniká vlhkostí a v zimě chladem, důkladně izolován. Návrháři z mk27 zvolili proto poněkud netradiční strategii, a dům pojali jako dvouvrstvý objekt, ne nepodobný krabičce sirek.

Vnější obálku tvoří plášť, který překrývá celou padesátimetrovou délku domu. Ta je zesílena v místech, kde se nachází ložnice a obývací prostory.

V místech, která nejsou trvale obývána, je vnější obálka naopak zeslabena, až do podoby prosklené plochy. Zde se například nachází sauna a hygienické zázemí. Zatímco řada architektů pojímá interiér a exteriér jako dva komplexně oddělené a spolu nesouvisející vesmíry, tady naopak dochází ke splynutí.

Interiér se konceptuálně vyznačuje široce otevřenými místnostmi s minimem zákoutí. Přesto tu ale nedochází ke ztrátě pocitu soukromí, Mororo House působí velmi příjemně, hřejivě a domácky.

Přispívají k tomu i široká okna, jež maximalizují prostup přirozeného denního světla, a také světlé tóny dřeva v obkladech i nábytku. Architekti ze studia mk27 prostě dokazují, že stejně podstatné je pro ně citlivé zasazení domu do krajiny, jako jeho vnitřní uspořádání.

2 komentáře: „Dům v hornatém srdci Brazílie vás chytne za srdce

 • 22. 9. 2015 (17.09)
  Trvalý odkaz

  Tymi velkymi plochami(aj strechou) uplne znicili krajinu. To su „architekti“. Mohli rovno postavit klasicku bytovku, bolo by to uplne jedno. Cely projekt je asi len „ulet“ a vyhodenie balika penazi na zviditelnenie sa, nic viac.

  Reagovat
 • 10. 9. 2015 (14.24)
  Trvalý odkaz

  Může to být příjemné bydlení, ale mě to bohužel připomíná komunistické prasečáky. :-)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *