Dům tisíce dveří
Vytvořit ze starého nové a dát novou tvář obyčejné desetipatrové budově se pokusil korejský umělec a návrhář Choi Jeong-Hwa. V Soulu pokryl celou fasádu stavby pestře zbarvenými dveřmi, které by jinak skončily na skládkách. Strakatá stavba sice možná „bije do očí“, ale je živým důkazem, že umění nemusí dlít jen v interiéru galerií.
Instalace dveří probíhala od roku 2009 a vznášelo se nad ní mnoho otazníků. Teď, když je kompozice hotova, však namísto rozpaků místních obyvatel budí velký zájem turistů. Hovoří se o úchvatném vizuálním zážitku a provokativním využití veřejného prostoru. Tisíc různobarevných dveří kryjících stěny budovy je zároveň mementem recyklace běžně užívaných, dnes už nepotřebných, materiálů.
Zelenající se Bejrút mění betonovou džungli v les
EC*-Cocoon – ekologické bydlení budoucnosti
Mt. Blanc nabízí novou atrakci: ultramoderní chatu tvaru tubusu
Z těch ostatně Choi Jeong-Hwa vytváří své kompozice nejraději. Jak sám o sobě prozrazuje: „V roce 1989 mi bylo jasné, že když neumím malovat, mohu se stát aspoň natěračem. Při procházkách městem mě ale stále fascinovali hromady odpadů a staveniště. Řekl jsem si, že s pomocí „zbytků“ mohou i normální lidé vybudovat úžasné stavby, stejně jako profesionální umělci a architekti.“
Kreativita a současná recyklace použitých materiálů se v budově tisíce dveří skutečně zrcadlí. Kromě toho, že nyní je celá budova považována za objekt s největším počtem dveří na plochu v celém Soulu, je prý zároveň demonstrací starého korejského přísloví „Když se ti jedny dveře zavřou, jinde ti jiné otevírají.“
..umělecký kýč bijící do očí. Ale proč ne, asiati kýče rádi.
„…při procházkách městem mě ale stále fascinovali hromady odpadů…“ Korektor má ještě dovolenou…? ;o) Jinak díky za zajímavý článek.