Výrobce větrných turbín si v Indii postavil ekologické sídlo

Indický Suzlon, třetí největší výrobce větrných turbín na světě, si v indickém městě Pune postavil nové sídlo. Přezdívá se mu „Jedna země“. Je to největší budova v Indii, která dosáhla na plaketku LEED Platinum. Zároveň je živoucí laboratoří udržitelných technologií.   

Indie - Pune - kanceláře Suzlon

Nový kancelářský komplex se rozkládá na ploše 10 akrů. Je skutečným protipólem dnes běžných kancelářských budov. Více než 2300 zaměstnanců je v něm obklopeno zelení a přirozeným světlem. Nejbližší okolí je doplněno malými jezírky, terasami a střechy pokryty zelení. To vše pak vytváří příjemné mikroklima v okolí budovy.

Indie - Pune - kanceláře Suzlon

Navíc samozřejmě nové sídlo využívá obnovitelných zdrojů energie. Zhruba 80% elektřiny se vyrábí z větrných mikroturbín. Dalších 20% generuje fotovoltaický systém, které zastiňuje hlavní dvůr. Teplou vodu dodává solární termální vytápění. Výměnu teplého a studeného vzduchu zase zajišťují speciální ventilační trubice. Dešťová voda je zachycována a usměrňována tak, aby se zabránilo půdní erozi.

Při stavbě nového sídla Suzlonu byly využity netoxické materiály, v noci je komplex osvětlen nenáročnými LED žárovkami. O návrh celého komplexu se postarala indická společnost Christopher Charles Benninger Architects.

Inhabitat, Suzlon

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *