Evropa má návrh energetické politiky do roku 2030

Dnes v poledne představila Evropská komise návrh energeticko-klimatické politiky do roku 2030. Podle této strategie by měla snížit emise skleníkových plynů o 40 % a zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na 27 %. Cíl pro šetrnou energetiku je tak pod závazkem, který podpořili například europoslanci z výborů pro životní prostředí a průmysl.

Vodní elektrárna Vranov v České republice. Vodní elektrárny jsou u nás primárním zdrojem obnovitelné energie. foto: Návštěvnické centrum - Elektrárna Vranov na Dyjí
Vodní elektrárna Vranov v České republice. Vodní elektrárny jsou u nás primárním zdrojem obnovitelné energie. foto: Návštěvnické centrum – Elektrárna Vranov na Dyjí

Oproti aktuálně platným cílům do roku 2020 však chybí cíl ve snižování spotřeby. Podle slov eurokomisaře pro energetiku Oettingera by mohl cíl přibít po vyhodnocení loňské směrnice o energetické účinnosti.

„Téměř to vypadá, že se EU lekla vlastního úspěchu, kdy se v minulých letech stala lídrem v obnovitelných zdrojích. Reálně tak mohou být neambiciózní závazky výsledkem tlaku „fosilních“ států a velkých energetických společností. Obnovitelné zdroje se však po roce 2020 obejdou bez podpory, proto postupně vytlačí uhlí nebo jádro a lidem nabídnou dostupnější a šetrnější energii. Reaktor si prostě nikdo na dvorku nepostaví, zato solární panel může mít na střeše už dnes každý dům,“ uvádí k návrhu strategie EU Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

„Nastavení cílů pro obnovitelné zdroje v minulosti posloužilo jako potřebný impuls k rozhýbání investic do moderní energetiky. Právě díky této strategii je dnes solární energetika nejdostupnější zdroj obnovitelné energie. Šetrná energetika navíc v České republice pomůže vytvořit tisíce pracovních míst a podpořit místní ekonomiku. Zejména proto by se měla vláda Bohuslava Sobotky přidat k progresivním státům a požadovat ambicióznější závazek růstu obnovitelných zdrojů do roku 2030,“ dodává Martin Sedlák.

tisková zpráva

2 komentáře: „Evropa má návrh energetické politiky do roku 2030

 • 26. 5. 2014 (14.51)
  Trvalý odkaz

  Technický potenciál OZE je realtivně vysoký jenže ten ekonomický je poměrně malý. Když se podíváme na ČR , pak technický potenciál výroby energie z OZE je něco kolem 30% celkové spořeby země. Tedy zhruba 3x více než dnes. Jenže Ekonomicky je to problém , protože masové nasazení FV panelů větrný el. a přečerpávacích el. je zkrátka problém i ekologický. Takže reálný protenciál je zhruba poloviční tj. někdo okolo 15%. Většina z těch 5% na víc proti současnosti je realizována pomocí tepelných čerpadel.

  Jinak je to ovšem s emisemi CO2 a s energetickou samostatností. Česká republika má potenciál zhruba na 75% samostatnost v energiích bez nějakých velkých investic a postupném poklesu emisí CO2 někam k polovině současného stavu. Lze řešit pomocí tepelných čerpadel a jaderných el. Přičemž část ušetřeného zemního plynu by bylo použito zemní v dopravě. Ve výsledku by podíl ropy i plynu klesnul nějam k 12% celkově tedy by ČR byla závislá na dovozech jen cca z 25%.

  Reagovat
 • 23. 1. 2014 (22.34)
  Trvalý odkaz

  Pokud najdeme někde alespoň jeěště 300MW pro průtočné elektrárny, můžeme vyrobit až 1TWh proudu, to je asi 1,4% naší produkce, a o něco více procent naší spotřeby.

  Může se zlepšit využití dolní Vltavy, Moravy, Dyje… Ale jen z velkých řek to neposkládáme.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *